IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Залезът на Детройт го приближава до фалита

Някогашният център на автомобилната индустрия на САЩ се обезлюдява, но проблемите му не намаляват

08:30 | 01.02.13 г. 24
<p>
	Поредица изоставени сгради в предградие на Детройт. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Поредица изоставени сгради в предградие на Детройт. Снимка: Ройтерс

Населението на Детройт в момента е малко над 700 000 души, или с 30% под нивото от 90-те години на ХХ век, но градът все още трябва да обслужва територия, по-голяма от тази на Сан Франциско, Бостън и нюйоркския квартал Манхатън.

Макар че кметът на града Дейв Бинг, представител на Демократическата партия, и градският съвет предприеха действия за съкращаване на разходите и поставиха началото на някои реформи, за да предотвратят фалити, включително уволнения и понижаване на заплати и социални помощи, напредъкът може да не се окаже достатъчен за щатските длъжностни лица и законодателите в Мичиган.

По времето на бума след Втората Световна война Детройт бе петият по големина град в САЩ, докато днес е едва на 18-то място в тази класация.

Освен от рязък спад на населението той страда и от висока безработица, свързана със загубата на множество дребни компании, възбрани върху имоти и свиване на щатското финансиране. Това доведе до свиване на приходите, оставайки града в невъзможност да си позволи работна сила от над 10 000 души и повишаване на разходите за здравеопазване и пенсиониране, които вървят с тях и с оттеглящите се от пазара на труда.

Вследствие на това кредитните рейтинги на Детройт по дълговите му ценни книжа в обращение на стойност 8,2 млрд. долара се сринаха дълбоко в неинвестиционния статут.

Разходите за труд на града, включително тези за здравеопазване и изплащане на пенсиите, се свиват в абсолютен обем, но нарастват като дял в бюджета. Те трябва да намалеят до 968 млн. долара, или до около 49,5% от оперативния бюджет, през финансовата година, приключваща на 30 юни, при положение, че за предходната финансова година бяха 1,14 млрд. долара, или 45,5% от бюджета.

Признаците за западане са навсякъде – в нарастващото ниво на престъпност, в улиците без осветление и поредицата изоставени сгради. През миналата година тук е бил убит един на всеки 1 719 души, или 11 пъти по-тежко ниво на престъпност спрямо Ню Йорк. Безработицата е над 18% - над 2 пъти повече от средната за страната.

Един фалит обаче би представлявал истинска каша. Интересите на кредиторите вероятно ще се сблъскат с тези на профсъюзите, желаещи да запазят облагите за работниците, заяви Ерик Скорсоне, икономист в Университета на Мичиган, който пише по проблемите на градските фалити и на законодателството за извънредните финансови мениджъри в щата.

„Това ще изисква участниците – градският съвет, кметът, щатът – да бъдат на едно мнение. Ако подадете молба за защита от фалит при множество конфликти и разногласия, ще ви струва много по-скъпо“, твърди Скорсоне.

Последна актуализация: 10:29 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от САЩ виж още

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 0
ПИЧ
преди 11 години
И аз съм доста изненадан - Детройт само 700 хил.жители. То по-малко от СофияАма какво да се чудим - гледам Маями (Флорида) - ми те колкото Пловдив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
"от къде ти хрумна нелепата идея, че до сега е имало дългови кризи? Дълговете в особено големи размери са изобретение на съвременния свят."--------Исках да кажа, че откакто има банкиране с частичен резерв (т.е. от няколко века) има и кредитни кризи (балони). Голямата депресия преди 80 години си е типичен кредитен балон. Точно както и сегашната. Икономическите цикли всъщност се дължат на кредитирането, но като цяло кредитната система досега е оцеляла няколко века защото е имало накъде да се разширява. Което не е задължително лошо. Лошото е, че не може да продължава вечно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Опссс... изчезна ми един коментар. А и май не за пръв път. На вниманието на *** - струва ми се, че има бъг в сайта в това отношение - изчезват коментари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
...Обаче земята все пак не е безкрайна и разширението не може да продължава вечно. Затова и наближава краят на кредитната система в сегашния й вид.Но защо искаш да се сбогуваме? Да не съм те обидил с нещо? Ако е така, моля приеми моите извинения - никога не съм целял да обидя никого. Не и лично. Но ако все пак се е случило, то не е било умишлено. Затова, отново - моля да ме извиниш ако е така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 0
deant
преди 11 години
То може и да се каже, че Хитлер добре е направил като е изгонил евреите от банките, а и след това ги е преследвал. Само, че някой така е направил изторията, че ако го кажеш можеш да влзеш в затвора. Иначе само се замисли, кой наистина управлява САЩ, и кой е най великия печатар на фалшиви пари при това легално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Ама виж как хубаво всичко си знаеш. Да ти се не начуди човек защо въобще ти трябва за нещо да ме питаш? Пропусна да отбележиш само как са били решени дълговите проблеми на Германия след първата световна война, защото тя, като победена страна е трябвало да плаща абсолютно непосилни репарации. Това го е казал ДАЖЕ самия Чърчил. Ако смяташ да вървиш напред е хубаво да си спомниш как са били изплатени всички тези дългове. И интересно от къде ти хрумна нелепата идея, че до сега е имало дългови кризи? Дълговете в особено големи размери са изобретение на съвременния свят. Щатите, до преди едно - две десетилетия са били най-големият КРЕДИТОР в света. Къде им отидоха парите, които те с такъв успех печатат? За да ти обясня всичко това ще трябва да започна съвсем, ама съвсем отначало. А просто нямам толкова време. Така че чао за сега, а в последствие сбогом.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
А иначе, досегашните (по-сериозни) кредитни кризи са разрешавани по един единствен начин - чрез разширение. То е било три вида:1. Растеж на населението;2. Географско разширение (напр. на ЕС, а сега към Африка);3. Разширение във времето (чрез дългове);Сега обаче, всеки от тези начини започва да има повече минуси отколкото плюсове, а и са поизчерпани. Затова е нужен нов модел за функциониране на световната икономика. А какъв ще е той ще разбереш след около година :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
О, не, не ме мен слагай в кюпа с Бен, Марио, Ангела или Обама - аз знам нещо, което те все още не знаят :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
На въпросите, които ми задаваш би следвало и сам да им знаеш отговора. Нека и аз да ти задам един въпрос. Как е излизало човечеството от икономическите кризи до сега. Както казва една моя позната - кризи винаги е имало. Преди втората война е имало голяма депресия - след нея - следвоенен бум. Нека приемем, че аз не съм прав и войната няма нищо общо с излизането от депресията. Тогава как? Финансистите би трябвало да го знаят. Но очевидно не го знаят, щом не го знаете нито ти, нито Бен, нито Марио, нито Ангела, нито Обама. Наскоро започна да си пробива път една трета версия - че човечеството е излязло от депресията ВЪПРЕКИ усилията на финансистите и че причина за кризите са именно те. Май и аз започвам да мисля така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
...Или пък може би Германия и сега си го прилага този (или подобен) модел и затова е световен икономически лидер? Ами тогава значи на който мрънка срещу стрина Меркел и това, което тя предлага, трябва просто да му бъде показан (или поне разказан) успеха на този модел. Ама не виждам това да се случва (а мрънкачи много)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още