Швейцарската компания Transocean, собственик на петролната сонда Deepwater Horizon, предизвикала замърсяването в Мексиканския залив през 2010 г., е постигнала споразумение с американското правителство, съобщава ВВС.
Компанията, която призна, че е нарушила екологичното законодателство на САЩ, ще плати 1 млрд. долара гражданска глоба плюс 400 млн. долара заради престъпни действия. Глобите ще бъдат платени в рамките на пет години. Като част от сделката компанията тряба да извърши редица подобрения в безопасността и мерките при инциденти на своите сонди.
Предстои споразумението с министерството на правосъдието да бъде одобрено от федерален съд. Сумата от 1,4 млрд. долара ще бъдe похарченa основно за екологични проекти, изследвания и обучения, предотвратяващи подобни разливи в бъдещи.
Сондата, наета от британската BP, избухна на 20 април 2010 г., убивайки 11 работници. Петролният разлив причини една от най-големите екологични катастрофи в историята на САЩ.
През миналия ноември BP се съгласи да плати на американското правителство общо 4,5 млрд. долара. Доклад на щатския борд за химическа безопасност от юли 2012 г. критикува както Transocean, така и BP, за неадекватните им правила за безопасност.
Споразумението ни доближава с една стъпка по-близо до справедливостта за човешкото, екологичното и икономическото бедствие, което сондата причини, коментира главният прокурор на САЩ Ерик Хоулдър.
„Това важно споразумение, което компанията смята, че е в най-добър интерес за акционерите и служителите, премахва голяма част от несигурността, свързана с този инцидент”, се казва в изявление на Transocean.