Основните американски индекси приключиха днешната волатилна сесия с понижения, след като Федералният резерв на САЩ запази настоящата си монетарна политика, въпреки че остави отворена врата за нови стимули, ако условията го налагат, съобщи CNBC.
Dow Jones отстъпи с 0,25% до 12 976,13 пункта, падайки под 13 000 пункта при затваряне за пръв път от миналия четвъртък. Акциите на Travelers, повишили стойността си с 1,1% до 63,35 долара, водеха печелившите в индекса, докато тези на Hewlett-Packard, поевтинели с 3,2% до 17,66 долара, натежаха най-много върху представянето му.
Standard & Poor's 500 изтри 0,3% до 1 375,32 пункта, като акциите на енергийните компании спечелиха позиции, докато тези на индустриалните компании и компаниите за комунални услуги отстъпиха територии. Nasdaq Composite се понижи с 0,7% до 2 920,21 пункта.
Комисията за свободния пазар към Фед обяви, че институцията ще запази основния лихвен процент близо до нулата най-малко до края на 2014 г. и ще продължи своята „Операция Туист“ до края на тази година.
Инвеститорите не бяха оставени да скучаят до обявяването на решението на централната банка, тъй като още в началото на сесията софтуерен проблем предизвика волатилна търговия с акциите на около 140 компании, сред които и включени в Dow Jones.
Волатилността е била предизвикана от технологичен проблем в Knight Capital Group. От фондовата борса в Ню Йорк обявиха, че ще прекратят търговията с акциите на 6 компании, засегнати от проблема, включително с тези на Wizzard Software, Quicksilver Resources, E House, American Reprographics и China Cord Blood.
Оповестените макроикономически данни не успяха да поведат пазара в определена посока заради смесените резултати. Частният сектор в САЩ е разкрил 163 000 нови работни места през юли, стана ясно от изследване на Automatic Data Processing.
Индексът на бизнес активността в американското производство, изчисляван от Института за управление на доставките, остана на негативна територия, макар и с минимално подобрение до 49,8 пункта през юли при 49,7 пункта през юни.
Разходите за строителство през юни са нараснали с 0,4% през юни, след като през май регистрираха ръст от 0,9%, съобщиха от американското министерство на търговията.
Запасите от суров петрол в страната са намалели с 6,5 млн. барела, съобщиха от министерството на енергетиката. Очакванията на анализаторите бяха за понижение с 0,7 млн. барела.
Акциите на Ford Motor понижиха стойността си с 1,6% до 9,04 долара, след като компанията обяви спад на продажбите с 4% през юли, докато тези на General Motors поевтиняха с 0,25% до 19,66 долара въпреки намалелите продажби с 6,4%.
Пазарната капитализация на застрахователната компания Allstate обаче нарасна с 6,1% до 36,40 долара за акция, след като компанията обяви по-добра от очакваната печалба за второто тримесечие заради по-слабите щети от природни бедствия.
Акциите на Costco загубиха 0,25% от стойността си до 95,94 долара въпреки ръста от 7% в продажбите в разработените магазини, а тези на Energizer потънаха с 12,05% до 68,40 долара, след като тримесечните ѝ приходи останаха под предварителните прогнози.
Пазарната капитализация на производителя на ботокс Allergan нарасна с 4,3% до 85,62 долара, след като печалбата му за второто тримесечие надхвърли очакванията на анализаторите благодарение на увеличението на приходите с 4,8%.