Основният американски индекс Dow Jones Industrial Average достигна най-големия си ръст от около месец насам, след като директорът на Европейската централна банка Марио Драги обеща да защитава еврото.
Освен неочаквано положителните конюнктурни данни за доброто представяне на индексите се погрижи и изказването на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги се погрижи за париране на недоверието на инвеститорите.
„В рамките на нашия мандат ЕЦБ ще направи всичко по силите си, за да защити еврото. А повярвайте ми, това ще бъде достатъчно“, заяви Драги по време на инвестиционна конференция в Лондон днес.
По-широкообхватният индекс S&P-500 се покачи с 1,7 на сто до 1360 пункта. Индексът на технологичните компании Nasdaq отчете ръст от 1,37 на сто до 2893 пункта.
За доброто настроение се погрижиха и положителните данни на иначе слабия пазар на труда. Броят на американците, подали първоначални молби за помощи за безработни, се понижи през миналата седмица до близо 4-годишно дъно, давайки лъч на надежда на изстрадалия пазар на труда в страната. Спадът е с 35 000 молби до сезонно изгладените 353 000 и е много по-рязък от очаквания от анализаторите. Смесени сигнали пристигнаха от американската индустрия. През юни тя е имала с 1,6% повече поръчки за дълготрайни стоки, като машини и превозни средства – четири пъти над очакванията. Ситуацията обаче се помрачава от това, че силният ръст е за сметка на силното търсене на самолети. Без транспортния сектор поръчките биха отчели спад от 1,1% и това би бил най-големият спад от януари насам.
Освен това френският финансов министър Пиер Московици за пореден път намекна, че е възможно фондът EFSF да изкупува държавни облигации. Тази възможност не може да бъде игнорирана, заяви той, въпреки че германското правителство продължава да се съпротивлява на подобен вариант.
"В крайна сметка политиците не искат еврото да се разпадне и накрая ще бъдат взети необходимите решения, за да се гарантира цялостта на еврозоната", каза Кевин Лили, фонд мениджър в Old Mutual Asset Managers U.K, цитиран от Bloomberg.
"Трудно е да се каже дали той (Драги) се надява да насърчи пазара с това, което бихме нарекли безсмислени обещания, или дали те наистина не са променили своята гледна точка за това колко ликвидност са склонни да предоставят", каза Брус Маккейн, главен инвестиционен стратег в Key Private Bank.
Сред най-търсените книжа днес бяха тези на Sprint-Nextel, които поскъпнаха с повече от 20%. Американският мобилен оператор се изказа оптимистично за цялата финансова година и повиши прогнозите си за финансовите си резултати.
Търсени бяха акциите и на нефтения гигант Exxon Mobil. Въпреки падащите цени на петрола лидерът на пазара отчете ръст на печалбата от 49% до 15,9 млрд. долара. Голяма част от нея е благодарение на продажбата на дял от японския бизнес на местната компания TonenGeneral за около 3,9 млрд. долара. Приходите на Exxon Mobil за второто тримесечие са били 127,4 млрд. долара, което прави марж на печалбата от около 12 на сто. Акциите на Exxon поскъпнаха с 1,2%.
Книжата на най-големия американски химичен концерн Dow Chemical загубиха 3,8% от стойността си. И в това няма нищо чудно - конкурентът на германския BASF отчете спад на печалбата през второто тримесечие от 34%. Dow Chemical обоснова срива със спадащо търсене в целия свят. Преди всичко в Европа обаче бизнесът ставал все по-труден заради дълговата криза.
Най-голямата мрежа за картови разплащания в света – Visa, обяви по-добри от очакваните резултати за второто тримесечие на годината още след края на търговията вчера. За периода компанията е записала загуба, но в основата ѝ стоят огромни провизии за съдебно споразумение с американския съд. Изчистената от еднократни ефекти печалба на Visa за второто тримесечие, което е трето за фискалната година на компанията, е 1,06 млрд. долара, или 1,56 долара на акция. Днес акциите на Visa поскъпнаха с 3,7%. И Symantec представи след борсата своите резултати за първото тримесечие на финансовата година. При това софтуерната компания успя да отчете лек ръст на приходите, докато чистата печалба се сви. Все пак очакванията на инвеститорите бяха оправдани. Производителят на твърди дискове Western Digital успя да се похвали със стабилен ръст на печалбата и приходите през своето четвърто фискално тримесечие и оправда очакванията на анализаторите. Докато пазарната капитализация на Symantec скочи с 2,6%, акциите на Western Digital скоюиха с почти 21%.