Дълговата криза в еврозоната достигна критична точка и това дава на валутния блок ограничено количество време, за да се намери решение на проблемите. Такова е мнението на Джим О'Нийл, председател на борда на директорите на Goldman Sachs Asset Management, пише CNBC.
“Моето виждане е, че в настоящата си форма еврозоната може да оцелее максимум още две години, макар че на практика времето е далеч по-малко. Пазарите действат като пазари и скоростта, с която се повишава доходността по италианските и испанските облигации ме кара да се съмнявам дали ще излезем от лятото без някакви сериозни промени“, заявява О'Нийл.
Според него политиците се провалят в предприемането на решителни действия.
„Така, както е създаден, валутният съюз не работи. Или ще има някакъв вид европейски съединени щати, или не, но трябва нещо да се направи по въпроса“, коментира специалистът
Джим О'Нийл е категоричен, че постигнатите нива на доходност по италианските и испанските държавни облигации са прекомерно високи и не би могло да се продължава по същия начин.
„Всички 17 лидери на страните от еврозоната биха могли да се съберат и да решат емитирането на общи облигации на даден етап и това би дало началото на по-сериозно решение на проблемите“, смята той.
Специалистът обаче признава, че едва ли това ще се случи лесно и бързо и обяви очакване, че политиците ще се опитат отново да действат половинчато.
Мнението на Джим О'Нийл е, че в момента в цените на активите пазарите са калкулирали „почти пълна катастрофа“.