Група от няколко кредитни институции, които са разследвани във връзка със скандала за манипулирането на Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR), се опитват да постигнат по-скоро общо споразумение с регулаторните органи, отколкото да изтърпят враждебната реакция на политиците и обществеността по примера на британската банка Barclays, заявиха източници на Ройтерс от банковите кръгове.
Обсъжданията са предварителни и не е ясно дали регулаторните органи ще се съгласят изобщо на подобен подход. Налице са обаче силни стимули за кредитните институции да влязат в общи преговори.
Barclays първа изчисти проблема чрез плащането на глоба на стойност 290 млн. паунда, но главният ѝ изпълнителен директор Боб Даймънд внезапно напусна само седмица след обявяване на споразумението, поддавайки се на публичния натиск и в опит да запази накърнената репутация на банката.
Източниците на Ройтерс твърдят, че нито една от замесените в разследването банки не желае да бъде следващата в това отношение, тъй като се опасяват от същото враждебно отношение на политиците и обществеността.
Първоначално обсъжданията за групово споразумение са били предприети преди действията на Barclays, а след това са били ускорени. Източниците обаче не посочват имена на кредитни институции.
Над 10 банки са разследвани около скандала, включително Citigroup, HSBC, Deutsche Bank и JPMorgan Chase, но всички те са отказали коментар по въпроса пред Ройтерс.
Групово споразумение би се понравило на регулаторните органи, тъй като те ще могат да съобщят числа, които ще влязат веднага в заглавията, показвайки същевременно, че пипат здраво при нарушения в сектора, заяви банкер, пожелал да остане анонимен.
Основното препятствие пред подобно групово споразумение е колебанието на част от инвестиционните банки да действат съвместно в трескавата обстановка около разследването.
Преговорите и пазарлъците може да отнемат известно време и изобщо не е сигурно, че ще се стигне до приемливо за всички решение, посочи банкерът.
Фактът, че всяка банка трябва да уговори споразумение с различни регулаторни органи и че обвиненията варират сериозно в отделните случаи, също понижава силно шансовете за успех, заяви източник от разследвана банка.
Дори обаче банките да постигнат групово споразумение, те ще споделят само поетите задължения, но не и негативното отношение на обществеността, което ще е индивидуално във всеки един случай.
Макар че Barclays получи „отстъпка“ от 30% по глобата, която трябва да плати, заради пълното си сътрудничество с властите, тя понесе много по-сериозни щети чрез загубата на ръководството си и публичното опозоряване.
Анализатори преценяват, че скандалът може да струва между 20 млрд. долара и 40 млрд. долара на сектора, който все още се мъчи да изплува от последиците от финансовата криза през периода 2007-2009 г., тенденцията към икономическо забавяне в Европа и САЩ и нарастващите регулаторни изисквания.