Богатството на средното американско семейство се е стопило с близо 40 на сто между 2007 и 2010 година, разкриват данни на Федералния резерв на САЩ. В основата на това стои крахът в цените на жилищата, на който се падат три-четвърти от обедняването, пише The New York Times.
През 2010 година средното американско семейство е имало нетно състояние от 77 300 долара. За 2007 година този показател е бил 126 400 долара.
Периодът е белязан от спад в доходите на домакинствата – средно американските семейства са заработвали 45 800 долара през 2010 година срещу 49 600 долара през 2007. Всички изчисления са коригирани с натрупаната за тези години инфлация.
Данните идват от доклада на Фед за финансите на домакинствата, който се публикува веднъж на всеки три години.
Изчисленията показват, че най-силно засегнати от кризата са семействата от така наречената средна класа. При тях са записани най-големите процентни спадове както по отношение на нетното богатство, така и по отношение на доходите.
Делът на семействата, които са успели да спестят някакви пари се е свил от 56,4 на сто за 2007 година до 52% три години по-късно. На този фон общият размер на спестяванията се е увеличил, което предполага, че малка група домакинства успява да спестява повече, докато по-голямата част от останалите не спестяват.
Проучването показва и промяна в стимула за спестяване, като на първо място излиза липсата на доверие, че икономиката ще върви добре. Повече домакинства са заделяли пари настрана като превантивни мерки и трупане на резерв за покриване на евентуални краткосрочни нужди.
В същото време по-малко са били спестяващите за пенсия, образование или погасяване на дълг за недвижимия си имот.
Обезпокоителен сигнал е ограниченият прогрес, който домакинствата имат в погасяването на задълженията си към кредиторите. Семействата с някакъв дълг са намалели с 2,1 процентни пункта, но 74,9 на сто от всички все още дължат пари на кредитор.
Промяна има в структурата на дълговете – семействата със задължения по кредитни карти са намалели с 6,7 процентни пункта до 39,4 на сто, а средният дълг по картите се е свил с 16,1 на сто до 2 600 долара. В същото време се е увеличил делът на онези семейства, които не използват кредитни карти – от 27 на сто през 2007 година до 32 на сто през 2010 година.
На този фон са се увеличили семействата с дългове, свързани с образователни нужди – от 15,2 на сто през 2007 до 19,2 на сто през 2010 година. При това за пръв път в историята заемите за образование надхвърлят като дял в задълженията на домакинствата кредитите за придобиване на автомобили.