Икономическото възстановяване в САЩ изпреварва прогнозите, въпреки че слабото потребление продължава да крие рискове, казва бившият финансов министър на страната Лорънс Самърс, цитиран от CNBC.
“Ако сравните тази рецесия с други рецесии със сходен произход, това което наблюдаваме е изпреварващо възстановяване“, казва Самърс.
„Това разбира се не може да е причина да сме доволни, тъй като има много, което предстои да се направи“, допълва той. „Наистина е подвеждащо да сравняваме рецесия като тази с рецесията от 1982 г, която беше причинена от усилията на Федералния резерв да овладее инфлацията.“
„Правилното сравнение за тази рецесия е Япония от 90-те години и Голямата депресия от 30-те“, допълва той. „Справяме се много по-добре в сравнение с тези два случая и това е защото действията на Фед и правителството бяха решителни.“
Самърс, който е бивш икономически съветник на Обама и професор от Харвардския университет, похвали политиката на настоящата администрация, която според него е премахнала „предпоставките за депресия“ за по-малко от 6 месеца от началото на мандата си.
„Пазарното доказателство за това е фактът, че от началото на мандата на Обама имаме толкова силен пазарен ръст, колкото и през всички президентски мандати от Втората световна война насам“, отбелязва той.
Самърс изтъква, че CBOE Volatility Index, измерващ нивата на пазарна паника, е под исторически обичайните си стойности. Днес индексът се понижи под 19 пункта от рекордните 79,13 пункта през октомври 2008 г.