Политиката на централните банка ще доведе до икономически растеж в развитите страни през тази година, но ще създаде инфлационен риск в средносрочен план, казва Бил Грос, съосновател и инвестиционен директор на Pimco, най-големият облигационен фонд в света.
В писмо до инвеститори Грос коментира, че политиките на централните банки за стимулиране на икономиката са създали „кредитен океан“. Той изтъква, че по-интензивното кредитиране ще подкрепи икономическия растеж, но също така ще създаде структурни рискове и ще повиши инфлацията, съобщава CNBC.
Конкретно за Федералния резерв (Фед) Грос коментира, че централните банкери в САЩ изглежда вярват, че инвеститорите ще купуват щатски ДЦК при ниски лихви и в бъдеще, „тъй като вторичният пазар на тези облигации е изчерпан“.
Като цяло инвестиционната прогноза на Грос не е по-различна от тази преди месец.
Той повтори, че инвеститорите трябва да се насочат към облигации с матуритет до 5 години и акции, които носят дивиденти от между 3 и 4%. Той препоръчва и позиции в реални активи и суровини.
„През 2008 г. централните банкери не бяха наясно с истинските размери на дълговете и ако трябва да бъдем честни, те не са наясно с това и сега“, казва Грос.
Той сравнява банкерите на Фед, които се опитват да стимулират търсенето на щатски ДЦК, с дегустатори на вино, които са пробвали доста редки вина и почти са изпразнили избата си. Надеждата на Фед, казва Грос, е че „други любители на вино ще са принудени да презаредят избите си с исторически добри сортове“, каквито са щатските облигации.
Изпълнителният директор на Pimco обаче изтъква, че той лично предпочита бира, а не вино.