За период от 2 – 3 години след края на последната рецесия фискалните и монетарни стимули са подкрепили брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ с над 4 процентни пункта, разкрива изследване на Fitch, цитирано от CNBC.
„Тези политики помогнаха за достигане на икономически ръст от 3% през 2010 г. и 1,7% през 2011 г. Това обаче означава, че без стимули САЩ все още могат да изпаднат в рецесия“, се казва в публикувано днес изследване на Fitch Ratings и Oxford Economics.
През септември 2010 г, Щатското бюро за икономически изследвания (NBER), проследяващо икономическите цикли в страната, обяви, че последната рецесия е приключила след 18 месеца през юни 2009 г.
Fitch и Oxford Economics посочват, че мерките, предприети в отговор на финансовата криза през 2008 г. са предотвратили продължителна и дълбока рецесия в САЩ, но че не представляват устойчиво и дългосрочно решение на проблема с анемичния икономически растеж.
Фискалните стимули са увеличили дълговата тежест, но са помогнали за възстановяването на икономическото доверие и някои други показатели, разкрива изследването.
Въпреки това устойчивостта и дълбочината на органичния растеж „остават под въпрос“.
Според Fitch ако икономическата траектория в САЩ остане несигурна, това може да окаже негативен натиск върху „платежоспособността и кредитните рейтинги във всички сектори на американската икономика, включително на корпорациите, общинските финанси и структурните финанси“.