fallback

Ограничаването на правителствените разходи в САЩ ще предизвика икономически бум

Това, което Обама пропуска, е фактът, че правителствените разходи не създават работни места, а ги унищожават, коментира бивш съветник на Рейгън

19:05 | 06.04.12 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Последните критики, отправени от американския президент Барак Обама срещу предложения от републиканците бюджетен план са несъстоятелни, казва Арт Лафер, бивш икономически съветник на президента Роналд Рейгън, цитиран от CNBC.

„Това, което Обама пропуска, е фактът,  че правителствените разходи не създават работни места, а ги унищожават“, казва той. „Така феята на икономическия разцвет няма да се появи“.

По-рано тази седмица Обама атакува бюджетния план на републиканеца Пол Райън, предвиждащ понижаване на дефицитите чрез орязване на правителствени програми, вместо чрез повишаване на данъците за богатите.

„Завоалиран като план за редуциране на дефицита, това на практика е опит за радикализиране на страната, който би довел до доста зле прикрит социален дарвинизъм“, посочва президентът.

Лафер обаче, настоява, че именно Обама е този, който греши. Икономистът, който е автор на данъчната теория станала известна като „Кривата на Лафер“ вярва, че понижаването на разходите означава понижаване на данъците, което от своя страна води до икономически растеж. 

„Когато понижаваме правителствените разходи се радваме на икономически разцвет“, казва той. „Когато ги повишаваме, икономиката колабира – това което се случва от началото на мандата на Обама“.

Президентът Клинтън, например, разбираше това много добре и не допусна подобна грешка.

„Клинтън понижи правителствените разходи като процент от брутния вътрешен продукт (БВП)“, казва Лафер. „Спомнете си икономическият бум от времето на Клинтън. Ето за това става въпрос“.

„Това се случи и след Втората световна война, когато масивното понижение на правителствените разходи, като процент от БВП, изстреля частния сектор през тавана“, допълва Лафер.

За да се облекчи тази тежест, пенсионната възраст трябва да бъде вдигната чувствително, коментира Лафер

„Живеем по-дълго и живеем доста по-здравословно“, изтъква той. „Нека бъдем продуктивни без да разчитаме на социални помощи“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:08 | 12.09.22 г.
fallback