Повечето от американските банкови гиганти са в готовност да устоят на катастрофален сценарий за развитието на икономиката, показват проведените от Федералния резерв стрес тестове. Моделът на оценка е включвал 13% безработица, 21% спад в цените на жилищата и борсов срив от 50%, пише Ройтерс.
В изпитанията участие са взели 19 банки, като 15 от тях са показали задоволителни резултати. Техните капиталови съотношения биха се запазили удовлетворителни дори след изплащането на дивиденти и заделяне на средства за обратни изкупувания.
Най-слабо от всички са се представили Citigroup, Ally Financial, MetLife и SunTrust, като техните коефициенти са паднали под изискванията на регулаторните органи. Основният капитал от първи ред за и за трите финансови институции би бил под 5%, ако се сбъдне негативният сценарий на Фед.
Отличниците в изпитанието са Bank of New York Mellon с капитал от първи ред след потенциалния трус от 13,1 на сто, State Street Corp s 12,5 на сто и American Express с 10,8 на сто.
При реализацията на мрачния сценарий загубите на 19-те банки за последващите девет месеца биха били 534 млрд. долара.
След разпространеното от Фед съобщение за резултатите от стрес тестовете последва вълна от новини за отделните банки. От Goldman Sachs обявиха, че се предвижда увеличение на дивидента и програма за обратно изкупуване, без обаче да даде повече подробности.
От BNY Mellon възнамеряват да запазят тримесечния си дивидент в размер на 13 цента на акция и да изкупят обратно акции за 1,16 млрд. долара. Wells Fargo пък ще увеличи дивидента си с 83% до 22 цента на акция.