САЩ, които нямат план за ограничаване на дефицитите си в размер на 1 трлн. долара, са изправени пред перспективата от ново понижение на кредитния си рейтинг след между 6 и 24 месеца в зависимост от изхода на президентските избори през ноември, смята Джон Чеймбърс от кредитната агенция Standard & Poor’s.
Америка има рейтинг AA+ с негативна перспектива от 5 август миналата година, когато S&P лиши Америка от първокласната й ААА кредитна оценка, позовавайки се на неуспеха на правителството да намери решение за начина на намаляване на дефицитите. Чеймбърс оценява вероятността за ново понижение на 33%.
"САЩ нямат толкова голяма нужда от краткосрочно затягане на фискалната политика, колкото от убедителен средносрочен фискален план", каза Чеймбърс, който е управляващ директор за националните рейтинги в агенцията.
Инвеститорите в облигации пренебрегнаха понижението на американския рейтинг, довеждайки доходността по щатските ДЦК до най-ниските нива в историята, на фона на опасенията, че американската икономика е в застой и успоредно с изострянето на дълговата криза в Европа.
Държавните облигации са донесли 3,9% след понижението, като са поскъпнали с 9,8% през миналата година - най-доброто им представяне от 2008 г. според индекса на Bank of America Merrill Lynch.
"Не мисля, че ще се случи нещо до изборите през ноември", предполага Чеймбърс.
S&P заяви през август, че рисковите политически маневри около повишаването на дълговия таван на американското правителство са показали, че САЩ се превръщат в "по-малко стабилни, по-малко ефективни и по-малко предвидими".
"Политиката на ръба не е изчезнала”, посочи днес Чеймбърс, като допълни, че „това просто не се случва в други страни с ААА рейтинг".