IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Компания мести завод от Чили в САЩ заради евтиния шистов газ

Прогнозата за ниски цени на природния газ в Северна Америка прави Луизиана привлекателно място, посочва изпълнителният директор на Methanex

13:30 | 19.01.12 г. 13
Автор - снимка
Създател
Компания мести завод от Чили в САЩ заради евтиния шистов газ

Methanex, най-големият производител на метанол в света, планира да разглоби чилийски завод и да го премести в Луизиана, за да се възползва от най-ниската цена на природния газ в САЩ от почти десетилетие, съобщава Bloomberg.

Подготвителните дейности около новия обект в Гейсмар, Луизиана вече са стартирали и заводът трябва да влезе в експлоатация през втората половина на 2014 г., обяви базираната във Ванкувър компания.

Methanex все още оценява проекта и ще финализира инвестиционното си решение през третото тримесечие на годината, заяви Джейсън Ческо, говорител на компанията.

Релокацията е по-евтина и по-бърза отколкото изграждането на нов завод, посочва изпълнителният директор на Methanex Corp. Брус Айткен.

В сряда фючърсите за газ на New York Mercantile Exchange (NYMEX), където се търгуват фючърсни контракти върху енергийни суровини, приключиха сесията на най-ниските си нива от март 2002 г.

Чрез хидравличен метод шистов газ се добива в редица щати от Тексас и Ню Мексико до Пенсилвания.

„Прогнозата за ниски цени на природния газ в Северна Америка прави Луизиана привлекателно място“, казва Айткен.

Сглобяването на завода ще създаде 1000 нови работни места, а след старта на производството ще бъдат разкрити 200 работни места за специалисти, посочва Ческо. 

Methanex очаква „чувствително по-ниски разходи“ в сравнение с необходимите 700 млн. долара за изграждането на нов завод, допълва той. При сегашните цени на метанола инсталацията се очаква да генерира годишни продажби от 400 млн. долара, казва Ческо.

Methanex преработва метан - компонент на природния газ – в метанол, който се използва за производството на формалдехид, полиестер и пластмаси. Компанията се нарежда сред дузина производители на химикали в САЩ, които се възползват от изключително ниските цени на природния газ.

Chevron Phillips Chemical Co. планира да инвестира около 5 млрд. долара за изграждането на инсталация за преработката на етан – друг компонент на природния газ - в Тексас, докато Dow Chemical Co. и Sasol Ltd. планират да изградят подобни инсталации в Луизиана, всяка от които на стойност 4,5 млрд. долара.

Планираните инсталации ще преработват етан в етилен, който се използва за производството на пластмаси.

Methanex вероятно подготвя площадката в Луизиана за преместването и на втори завод от Чили, казва Чарлз Нейверт, анализатор на Dahlman Rose & Co. в Ню Йорк.

В района на Пунта Аренас, Южно Чили, Methanex разполага с 4 завода за метанол и Ческо отбелязва, че „съществува потенциал“ още един от тях да бъде преместен в САЩ. Заводът, който предстои да бъде преместен е построен през 1996 г. и е с годишен капацитет за производство на 1 млн. тона метанол.

Инсталациите на Methanex в Чили прекратиха работа, след като през 2007 г. компанията беше лишена от доставките на аржентински газ.

В публикуван през 2011 г. доклад на щатския конгрес за химикалите, използвани при хидравличния метод за извличане на шистов газ (CHEMICALS USED IN HYDRAULIC FRACTURING) се посочва, че от 750-те съставки, използвани при метода, „повече от 650 съдържат химикали, за които е известно или е вероятно, че са канцерогенни и са регулирани от щатския закон за контрола на питейната вода (Safe Drinking Water Act), или са известни като опасни замърсители на въздуха.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 5
user##
преди 12 години
Защо търсят шистов газ в БГ, след като в САЩ им е по-евтин? Какво става с останалите 3 завода в Чили-няма ли да ги преместят и тях в САЩ или ще ги оставят да произвеждат със скъпата чилийска суровина?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
georgis
преди 12 години
ако е платена статията какво ще кажеш за последния параграф
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 13
alligator_29
преди 12 години
100% е платена статия, в отговор на отказ на българия да разработват находищата на шистов газ. Българите не се лъжете със подобни статии, трябва да си запасим природата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още