Държавният дълг на САЩ надхвърли годишния брутен вътрешен продукт на страната, достигайки 15,23 трилиона долара при оценка на БВП от 15,17 трилиона долара съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на американският вестник USA Today.
За да не изостава от увеличаването на дълга, американската икономика трябва да расте с 6% годишно. Дългосрочните икономически прогнози обаче в момента се базират върху допълнително увеличаване на дълговото бреме – до над 26 трлн. долара за следващите 10 години.
От USA Today припомнят, че в момента сред развитите държави само дълговете на Гърция, Ирландия, Исландия, Италия, Португалия и Япония надхвърлят размера на техния БВП.
В САЩ държавният дълг пък не е бил толкова висок от времето на Втората световна война.
Междувременно ВВС съобщи, че потребителските кредити в САЩ през ноември са нараснали с 20,4 млрд. долара – най-голямото месечно повишение от ноември 2001 г.
Задълженията по кредитните карти пък са се увеличили през месеца с 5,6 млрд. долара – най-големият ръст от март 2008 г., обяви Федералният резерв.
Данните показват, че американските потребители отново са активни заематели и допълват поредицата от добри икономически новини, в това число шест месеца на устойчив ръст в заетостта.
През декември бяха създадени 200 000 работни места, а безработицата се понижи до 8,5% - най-ниското ниво от близо три години. Потребителското доверие пък е на 8-месечен връх.