fallback

Дик Боув: Планът за рефинансиране на ипотеките в САЩ ще навреди на банките

Освен това парите за операцията ще бъдат взети от данъкоплатците и инвеститорите, посочва анализаторът

17:57 | 06.01.12 г. 1

Спекулациите, че може да бъде приложен нов план за рефинансиране на ипотеките, повиши стойността на акциите на банките във вчерашната сесия на Уолстрийт, но банковият анализатор Дик Боув, цитиран от CNBC, смята че инвеститорите са сгрешили. Според него подобна програма всъщност „ще навреди“ на кредитните институции. „Това е лошо за банките, това не им помага по никакъв начин и под никаква форма“, категоричен е Боув.

Спекулациите бяха подхранени от съобщения, предполагащи, че Белият дом вероятно подготвя нов план на стойност един трилион долара за рефинансиране на заемите за жилища. Представители на администрацията на президента Барак Обама обаче съобщиха за CNBC, че подобна програма не са обмисля.

Фактът, че банковите акции повишиха стойност при възможността за реализиране на подобна програма няма никакъв смисъл, убеден е Боув. Той смята, че планът за рефинансиране на ипотеките ще причини загуби на банките.

„Ако сложите на везната източниците на печалба и загуба, загубата ще се окаже по-голяма“, посочва анализаторът.

Така че защо акциите на кредитните институции, например на Bank of America, се изстреляха нагоре? Боув смята, че просто става дума за погрешно тълкуване за ефекта, който евентуална програма за рефинансиране на ипотеките би имала върху банковия сектор.

Според него инвеститорите вероятно смятат, че това може да се отрази на имотите под възбрана, възвръщаемостта за банковия сектор и приходите от услуги. Той обаче каза, че програмата не би допринесла с нищо в това отношение.

„Всичко, което се предвижда, ще отнеме доста пари от една група хора и ще ги даде на друга според теорията, че втората група ще похарчи повече пари, отколкото първата“, отбелязва анализаторът.

Той добави, че не само банките ще бъдат засегнати. Едва 21% от ипотеките в САЩ се държат от банки, 55% са собственост на Fannie Mae, Freddie Mac и ипотечни сдружения, а останалите са притежание на инвеститори, подчерта Боув.

„Така че нетният резултат е, че хората, от които ще бъдат взети парите, са данъкоплатците и инвеститорите“, изтъкна той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:15 | 19.08.22 г.
fallback