Американските акциите бяха масирано разпродадени в последния час от сесията, след като Федералният резерв даде малко надежди, че скоро ще „отвори кранчето” на паричните стимули, а продажбите на дребно в страната се оказват по-слаби от очакваното, предава CNBC. Wall Street нямаше големи надежди относно последната среща на Фед за годината, но мрачният тон в коментарите на централната банка и липсата на конкретни планове за допълните монетарни стимули отнеха инерцията от иначе скромната, но позитивна сесия. Щатската централната банка констатира умерен ръст на американската икономика, но предупреди, че сътресенията на световните финансови пазари представляват заплаха за растежа. Фед потвърди ангажимента си за ниски лихви в обозримо бъдеще.
Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA) се понижи с 0,6% до ниво от 11 955 пункта, индексът на големите компании S&P 500 спадна с 0,9% до 1 226 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq Composite загуби 1,3% до 2 579 пункта.
Девет от десетте подсектора в S&P 500 претърпяха загуби, като най-зле се представиха финансовите компании, а единството комуналните се повишиха, след като инвеститорите продаваха цикличните акции. Пазарът се отдръпна от повишенията в сутрешната търговия, след като германският канцлер Ангела Меркел отново отхвърли подсилването на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС). След информацията еврото падна до 11-месечно дъно.
ЕМС трябва да замени Европейския инструмент за финансова стабилност (ЕИФС) в средата на 2012 г., като ще разполага с кредитен капацитет в размер на 500 млрд. евро. Канцлерът Меркел е против увеличението на този лимит. Икономическите данни от деня показаха, че продажбите на дребно в САЩ са нараснали само с 0,2% през ноември, като това е най-бавното месечно темпо на повишение от юли насам. Очакванията бяха за ръст от 0,5%, след като търговците реализираха сериозен оборот около „Черния петък“ - традиционното начало на Коледния сезон на покупките.
Златото спадна с 2,1% до 1 633 долара за трой унция, а среброто се понижи с 1,3% до ниво от 30,61 долара.
Американският лек петрол поскъпна с 2,3% до 100,01 долара за барел, а петролът тип Брент отстъпи с 0,3% до ниво от 109,06 долара. Еврото поевтиня с 1,2% до 1,303 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК се понижи с 0,04 процентни пункта до 1,97%.