Американските индекси приключиха сесията близо до най-високите си нива за деня, подкрепени от съобщението за силното потребителско доверие, докато опасенията на инвеститорите изглежда намаляха след съгласуването на последния план за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, съобщи CNBC.
И трите основни индекса останаха за втора поредна седмица на положителна територия.
Dow Jones нарасна с 1,55% до 12 184,26 пункта, воден от акциите на General Electric, повишили стойността си с 3,25% до 16,84 долара, след като компанията обяви повишаване на дивидента за тримесечието до 17 цента от 15 цента, и тези на Caterpillar, поскъпнали с 3,3% до 95,97 долара.
За сметка на това акциите на DuPont, останали единствените губещи при сините чипове, поевтиняха с 3,2% до 45,0 долара, след като компанията понижи прогнозата си за годишна печалба.
Индексът Standard & Poor`s 500 се повиши с 1,7% до 1 255,19 пункта, като и 10-те му подиндекса приключиха дълбоко в положителната територия начело с банките и компаниите от енергийния сектор.
Nasdaq Composite спечели 1,9% до 2 646,85 пункта.
„На повърхността пазарът изглежда така, като че ли е поел в правилната посока, но ако се взрете една идея по-надълбоко, ще видите , че няма достатъчно пари, все още остава голяма доза несигурност за осъществяването, а е налице и раздробяване на самите основи на Европейския съюз“, заяви Матайъс Кълми, управителен директор на HighTower, имайки предвид реализацията на постигнатото днес споразумение от лидерите на държавите-членки на Европейския съюз по отношение на по-голяма финансова интеграция и по-строг бюджетен контрол за страните от еврозоната. „Така че сметката показва, че нещата ще останат волатилни за продължителен период, а много от въпросите ще останат да висят“, добави той.
Единствено Великобритания отказа да подкрепи предложените мерки, а премиерът на страната Дейвид Камерън дори заяви, че тя никога няма да приеме еврото.
Потребителското доверие в САЩ се е повишило за четвърти пореден месец, достигайки 67,7 пункта, стана ясно от предварителните данни на изследването на Университета на Мичиган. Очакванията на анализаторите бяха за ниво от 65,5%.
От американското министерство на търговията пък съобщиха, че търговският дефицит на страната се е свил през октомври до 43,5 млрд. долара, като това е най-ниското му ниво от 10 месеца и напълно съвпадна с предварителните прогнози.
Търговският дефицит за септември обаче бе коригиран в посока на повишение до 44,2 млрд. долара от предварително обявените 43,1 млрд. долара.