fallback

Хедж фондовете се готвят за най-лошата година от 2008 г.

Някои от най-добрите резултати в сектора са постигнати чрез стратегии, базирани на компютърни алгоритми

16:52 | 09.12.11 г.
Автор - снимка
Създател

Хедж фонд мениджърите се готвят да отчетат втората най-лоша година за последните две десетилетия заради проблемите около кризата в еврозоната и неочакваното забавяне на глобалната икономика, пише Financial Times.

За първите 11 месеца от началото на годината хедж фонд мениджърите са изгубили средно по 4,37%, разкриват данни на Hedge Fund Research. През 6 от изминалите 7 месеца фондовете са били на червено. Секторът е бил в по-лошо състояние единствено през 2008 г., след колапса на Lehman Brothers.

Високата волатилност и корелация подведоха дори най-опитните трейдъри, пише вестникът.

Компании като щатските Paulson & Co и Highbridge, или британската Lansdowne and Odey не могат да възстановят загубите в двуцифрени проценти, които някои от техните фондове понесоха през август и септември.

„Пазарът измина пътя между 1100 пункта и 1200 пункта няколко пъти. При това тази волатилност не винаги се е обуславяла от рационални решения“, казва Бари Босано, директор на Deutsche Bank за Северна и Южна Америка, коментирайки движението на S&P 500.

Някои фондове обаче имаха по-голям успех. Тактическите трейдъри, които са готови да влизат и излизат от позиции бързо, са сред малкото фондове, които се представиха сравнително добре.

Millennium International и BlueCrest Capital International - най-големите мултистратегически фондове - от началото на годината бележат ръст от съответно 7% и 5,2%.

Brevan Howard, най-големият европейски макро фонд, през тази година е спечелил почти 13%, след като отчете 6% ръст с основния си фонд през август. Фондът, който управлява активи за 24 млрд. долара заложи, че доходността по щатските облигации ще се понижи.

Междувременно Global Opportunities на Marshall Wace, също макро-ориентиран, от началото на годината е спечелил 29%. Базираният в Лондон основен фонд на компанията - Eureka отчита ръст от 9,5%.

Някои от най-добрите резултати са постигнати чрез стратегии, базирани на компютърни алгоритми.

DE Shaw, основана от математика Дейвид Шоу,  от началото на годината със своя Oculus фонд е спечелила 18,5% .

От януари Renaissance Technologies, която използва компютърен алгоритъм, е спечелила 30%.

Quantitative Investment Management, която също използващ компютърни алгоритми, посочва, че за последните 11 месеца агресивният й фонд, който управлява 500 млн. долара, има възвращаемост от 41,4%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:57 | 13.09.22 г.
fallback