За пореден път Wall Street не успява да забрави грижите около европейската дългова криза и въпреки добрите данни за американската икономика, най-важните индекси на борсата отчетоха спад.
"Финансовите пазари продължават да са ръка в ръка с еврозоната, дори и последните икономически данни от САЩ да говорят за по-добри перспективи", заяви борсов посредник, цитиран от DPA.
На финала на търговията Dow Jones изгуби 1.13% от стойността си, или 134,64 пункта, до 11 770.95. Широкообхватият индекс S&P 500 падна с 1,7% до 1 216 пункта, а технологичният индекс Nasdaq се понижи с 1,96% до 2 587 пункта.
Новите молби за помощи за безработни в САЩ през миналата седмица са се понижили с 5 000 до сезонно изгладените 388 000, достигайки 7-месечно дъно, стана ясно от съобщение на американското министерство на труда. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха същия ръст спрямо предварително обявените за предходната седмица 390 000, които бяха коригирани в посока на повишение до 393 000.
Разрешителните за ново жилищно строителство през октомври регистрираха спад от 0,3% до сезонно изгладените 628 000 разрешителни, съобщиха от американското министерство на търговията, но анализаторите очакваха спадът да бъде по-сериозен - до 610 000.
Рейтинговата агенция Fitch предупреди, че разпространяването на дълговата криза в Европа представлява риск и за американските банки. “Докато кризата в еврозоната не бъде разрешена своевременно и по подходящ начин, перспективата пред американската банкова индустрия може да се влоши”, пише в изявление на агенцията.
Според анализатори основният проблем на Европа остава политически и кризата изисква чисто политически решения.
Изявлението на агенцията се отрази негативно на акциите на компаниите от финансовия сектор. Книжата на Morgan Stanley загубиха 2,5%, а тези на Goldman Sachs – 2,4%. Сред губещите е и Sears Holdings със спад от 4,4%.