Шансовете за трета програма за вливане на ликвидност в САЩ през тази година намаляват до „клонящи към нула“, освен ако данните за безработицата не покажат сериозно влошаване, заявява анализаторът Денис Гартман пред CNBC.
Публикуваната тази нощ стенограма от септемврийското заседание на Комисията за открития пазар на Федералния резерв показа, че 12-те члена на комисията са обсъждали трети кръг на програмата за вливане на ликвидност и най-малко двама от тях са заявили, че отслабващата икономика може да има нужда от подобна мярка.
Трима от членовете на комисията обаче са се противопоставили срещу реализирането на каквито и да било нови мерки от страна на Фед.
Гартмън смята, че вземането на окончателно решение ще бъде оставено за догодина, когато отново ще има промени в състава на комисията, освен ако безработицата в САЩ, която в момента се задържа на нива около 9%, нарасне до 10%.
5 от 12-те поста в комисията се заемат всяка година от представители на регионалните клонове на Фед на ротационен принцип.
„Фед може да осъществи още една интервенция през следващата година, но няма как да разберем това преди първата му среща за годината през януари“, твърди Гартман.
През септември той заяви, че трета програма за вливане на ликвидност няма да има преди октомври или ноември.
„Има голямо объркване във Фед и затова хората не правят нищо и чакат. Това е, което може да се разбере от последната среща, освен че странната Операция “Туист” не е била одобрена безусловно“, добавя анализаторът.
Съществуват опасения, че допълнително вливане на ликвидност може да доведе до ръст на инфлацията във време, когато американските потребители вече са пред свиване на доходите им и нарастваща несигурност за работните си места.
Въпреки двата кръга на вливане на ликвидност в САЩ от началото на кредитната криза, все още мненията за ефективното им отражение върху реалната икономика са раздвоени.
Мнозина анализатори подчертават, че до момента инфлацията не е намаляла, нито е регистриран ръст в производството.
„Основната причина пазарът на ценни книжа да се представи толкова добре през 2009-2010 г. бе програмата за вливане на ликвидност“, смята Саймън Дерик, старши валутен стратег в BNY Mellon.
„Не съм сигурен наясно ли е някой дали това е помогнало или не“, твърди на свой ред Гартмън. „Има противопоставяне на мненията и в самия Фед. Няма единодушие дали това е помогнало или не“, добавя той.
Според него напечатаните пари са останали в банковата система или на фондовия пазар вместо да се превърнат в заводи и оборудване.