fallback

Експерти: Не позволявайте дефектното евро да разруши финансовата система

"Загрижените европейци", както се определят сами в отвореното си писмо, държат на законово обвързващо споразумение, което да позволи създаването на обща хазна за еврозоната

12:53 | 12.10.11 г. 4

Видни икономически експерти, политици, бизнес лидери и учени, сред които и легендарният инвеститор Джордж Сорос, призовават лидерите на държавите от еврозоната да предприемат бързи действия за преодоляване на кризата, обхващаща региона, като се обявиха за създаването на хазна на еврозоната и настояха, че еврото може да бъде спасено, само ако 17-те държави, опериращи с общата валута, действат единно, съобщи CNBC.

В открито писмо, публикувано в британския вестник Financial Times, “загрижените европейци“, както те сами се определят, признават, че еврото е „далеч от съвършенството“, но добавят, че лидерите на еврозоната трябва „по-скоро да установят грешките си, отколкото да им позволят да подкопаят и може би да унищожат световната финансова система“.

Европейската дългова криза причини опустошения в банковия сектор в региона, достигайки най-високата си точка в държавни спасителни програми за няколко банки, сблъскали се с проблеми с ликвидността. Тя принуди също германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози да обявят планове за рекапитализиране на европейски банки, за да бъде избегната пълна банкова криза.

Авторите на писмото обявяват, че искат правителствата на държавите от еврозоната да се разберат относно нуждата от законово обвързващо споразумение, което би „установило обща хазна, която да може да осигурява финансиране за еврозоната като цяло и да осигури придържането към фискална дисциплина на държавите членки“.

Опитите на еврозоната за въвеждане на обща монетарна политика без обща хазна бяха сериозно критикувани, но много държави членки на Европейския съюз се опасяват, че обща хазна ще накърни техния суверенитет.

Писмото призовава и за по-строг надзор, регулация и гаранции за депозитите в еврозоната, както и за „стратегия, която ще усигури едновременно икономическо сближение и растеж, тъй като дълговият проблем не може да бъде разрешен без ръст“.

С подобно законово обвързващо споразумение държавите от еврозоната би трябвало да „упълномощят Европейския инструмент за финансова стабилност и Европейската централна банка да си сътрудничат при поставянето на кризата под контрол“, се посочва още в документа. „След това тези институции ще могат да гарантират и евентуално да рекапитализират банковата система и ще са в състояние да помогнат на отделни държави да рефинансират своя дълг, ако това е необходимо, в рамките на съгласуваните граници на практически нулева цена чрез емитиране на облигации, които ще могат да бъдат редисконтирани в ЕЦБ“, пише още там.

Авторите на писмото смятат, че най-важното е необходимостта от общо европейско решение за кризата. „Преследването на национални цели може да доведе единствено до разпадане“, заключават те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 13.09.22 г.
fallback