fallback

Щатският индекс S&P 500 е с P/E под средното за рецесиите от 1957 година насам

Ако нямаме нова рецесия и печалбите просто се задържат на сегашните нива, то пазарните оценки са справедливи, смята анализатор

09:40 | 04.10.11 г.
Автор - снимка
Създател

Последният спад, който изтри 2,9 трлн. долара от щатските акции, понижи пазарните оценки на компаниите от Standard & Poor’s 500 до нива с 25% по-ниски от средните за последните 9 рецесии въпреки по-слабите очаквания за печалбите на компаниите, пише Bloomberg.

Акциите на компаниите от ключовия щатски индекс се търгуват на нива от 10,2 пъти прогнозираните корпоративни печалби за 2012 г, в сравнение със средните 13,7 пъти за рецесиите от 1957 г. насам. В същото време анализаторите са понижили средната си прогноза за печалбите през следващата година с 2,6% до 110,78 долара за акция – най-сериозният 8-седмичен спад от 2009 г. насам.

Според "мечките" анализаторите тепърва започват да ревизират прогнозите за корпоративните печалби, а акциите ще се окажат скъпи, когато брутният вътрешен продукт (БВП) се понижи. Според биковете цените на акциите са паднали толкова много, че дори ако печалбите през 2012 г. не се повишат, рисковите активи ще останат евтини.

Това, което наблюдаваме е паника, предизвикана от негативните очаквания за растежа, казва Уейн Лин от базираната в Балтимор Legg Mason Inc. Към 31 август неговата компания е управлявала 643 млрд. долара. Въпросът е колко от този страх вече е калкулиран. Аз бих казал, че ако нямаме нова рецесия, ако печалбите просто се задържат на сегашните нива, пазарните оценки са правдоподобни. Пазарът вече очаква пониженията на прогнозите за корпоративните печалби, казва той.

Декемврийските фючърси върху S&P 500 са се понижили с 0,5% до 1 121 пункта. През миналата седмица индексът е изгубил 0,4%, увеличавайки спада си от 22 юли до 16%. Разпродажбите бяха предизвикани от данни за свиване на производството в Китай и потреблението в Германия, събудили страховете за ново забавяне на световната икономика. Индексът все пак е с 67% над дъното от март 2009 г., като акциите на 455 от компаниите са на по-високи нива от най-ниската точка на "мечия" пазар.

Опасенията, че дълговата криза в Европа ще предизвика глобална рецесия накара инвеститорите през третото тримесечие да потърсят сигурността на долара и щатските облигации. За периода щатската валута поскъпна с 5,7%, докато щатските облигации спечелиха 6,4%, сочат данни на U.S. Treasury Master Index на Bank of America Merrill Lynch.   За третото тримесечие S&P 500 се понижи с 14% (най-силният му спад от 2008 г.), докато S&P GSCI Total Return Index на суровините изгуби 12%.

Анализаторите понижиха прогнозите си за корпоративните печалби през 2012 г. до най-ниските нива от април. След като S&P лиши САЩ от първокласен кредитен рейтинг, очакванията за печалбите на компании като JPMorgan и Caterpillar са значително по-ниски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:33 | 12.09.22 г.
fallback