Американските акции приключиха със спадове от над 2% в петъчната сесия, след като инвеститорите не бяха склонни да останат на пазара преди уикенда, предава CNBC.
Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA) се понижи с 2,2% до ниво от 10 913 пункта, S&P 500 спадна с 2,5% до 1 131 пункта, а Nasdaq Composite загуби 2,6% до 2 415 пункта. Индексите отбелязаха най-лошото си тримесечие от близо три години на фона на страховете от глобална рецесия, като и трите водещи щатски индекси загубиха по над 10% за периода: DJIA (-12,1%), S&P 500 (-14,3%) и Nasdaq (-12,9%). След последната европейска сесия за тримесечието британският FTSE 100 загуби 14% за периода юли-септември, а германският DAX и френският CAC 40 се сринаха с по 25%.
”Пазарните участници усещат, че Федералният резерв не ги подкрепя и затова избягват да поемат рискове”, коментира Джо Салуци, трейдър в Themis Trading. „Има голяма нерешителност на пазара.”
Икономическите новини от деня показаха, че потребителското доверие леко се е подобрило в края на септември, според изследването на Thomson Reuters/University of Michigan, а бизнес активността в Средния Запад се е повишила повече от очакваното през месеца.
Търговското министерство на САЩ публикува данните за потребителските разходи в страната през август. Статистиката показва, че растежът им се е забавил до 0,2% на месечна база. Ръстът на потребителските разходи през юли бе ревизиран до 0,7%. Данните на търговското министерство на САЩ показаха още, че доходите на американците са се свили минимално през август - първи спад от октомври 2009, и се разминаха с прогнозите на анализаторите, които очакваха лек ръст. Статистиката за производствената активност в Китай също разколеба инвеститорите на Wall Street, след като стана ясно, че тя отбелязва спад за трети пореден месец. Разочароващи данни дойдоха и от Германия. Там продажбите на дребно през август са намалели най-много от 4 години насам, след като дълговата криза доведе до понижение в потребителското доверие и по-засилено спестяване, а не харчене. В допълнение, европейската статистическа служба Евростат отчете 3% годишна инфлация в еврозоната през септември при таргет на ЕЦБ от 2% и предварителна прогноза за ръст на потребителските цени от 2,5%. Златото се повиши с 0,5% до 1 625 долара за трой унция, а среброто спадна с 2,1% до ниво от 29,90 долара. Американският лек петрол загуби 4,2% до 78,70 долара за барел, а петролът тип Брент се покачи с 0,5% до ниво от 102,76 долара. Еврото поевтиня с 1,4% до 1,339 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК намаля с 0,10 процентни пункта до 1,91%.