Американските банки са изправени пред най-лошото си десетилетие от гледна точка на ръста в продажбите от Голямата рецесия насам, заявява пред CNBC банковият анализатор Майк Майо от CLSA.
Майо, който е настроен критично спрямо перспективите пред американските кредитни институции, е известен с това, че бе сред малцината пазарни наблюдатели, които предвидиха световната финансова криза.Анализаторът базира скептицизма си на влошаването на европейските дългови проблеми, които може да предизвикат ликвидна криза и предупреждава, че щатските банки може би вървят към период на много слаб растеж, подобен на този, който японските кредитори преживяха в края на 90-те. Точно както в Япония, в САЩ липсва растеж на кредитите, което води до натиск върху приходите и маржовете, посочва Майо. „Не казваме, че американските банки са точно като японските, но през последните три години това е така и истинският въпрос е докога щатските банки ще продължават да отразяват това, което се случва в Япония през последните 20 години“, казва анализаторът. „Ние смятаме, че това ще продължи поне още няколко години.“
Понижаването на американския кредитен рейтинг през август също е лоша новина за финансовия сектор, отбелязва Майо в свой доклад наскоро. „Ако фискалната политика в САЩ е по-малко агресивна, растежът на икономиката и банковите приходи ще е по-нисък.“ „Виждаме, че когато Европа „кихне“, Америка може да „настине“, така че ефектът, който вече видяхме при операциите на банките на капиталовите пазари върху някои от големите американски банки вероятно ще се изрази в по-ниски приходи“, казва Майо. CLSA потвърди негативното си виждане за щатския банков сектор. Компанията понижи перспективата за акциите на ключови финансови институции като Bank of America, Citigroup и JP Morgan.