fallback

Бизнесът в САЩ харчи повече за директорски заплати, отколкото за данъци

Изпълнителни директори в САЩ получават повече, отколкото са данъците, платени от компаниите им

14:00 | 31.08.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

Снимка: Ройтерс

Двадесет и пет от 100-те най-високо платени изпълнителни директори в САЩ през миналата година са спечелили повече, отколкото техните компании са платили като федерални данъци, разкрива изследване на Institute for Policy Studies (IPS), цитирано от CNBC.

От изследването става ясно и че разходите за лобиране и политически кампании на много от компаниите също надхвърлят разходите за данъци.

В момент, когато законодателите са изправени пред трудния избор за това как да понижат щатския дълг, изследването на базираната във Вашингтон IPS хвърля светлина върху една доста чувствителна тема.

След като се запознава с данните, конгресменът демократ Елия Къмингс, член на Комисията за надзор на правителствената реформа, поиска по случая да бъде проведено изслушване.

В писмо до председателя на Комисията републиканецът Дерел Иса Къмингс иска „да се проведе разследване, което да установи до каква степен проблемите с компенсациите на изпълнителните директори, станали причина за икономическата криза, продължават да съществуват и днес“.

Той също така поставя въпроса „защо доходите на изпълнителните директори и корпоративните печалби са нараснали по такъв забележителен начин, докато заплатите на работниците са в стагнация, а безработицата остава неприемливо висока“. Къмингс пита и „до каква степен данъчното законодателство в САЩ насърчава това нарастващо неравенство“.

В своето изследване IPS сравнява заплатите на изпълнителните директори с платените от компаниите данъци в САЩ, изключвайки чуждестранните или регионални данъци и такси, както и отсрочените данъци, които често могат да бъдат доста повече от платените данъци. Аргументът на IPS е, че в крайна сметка отсрочените данъци може и да не бъдат платени.

Среден годишен доход от 16,7 млн. долара

25-тимата изпълнителни директори, чийто заплати надхвърлят платените от техните компании корпоративни данъци, получават средно по 16,7 млн. долара, в сравнение с 10,8 млн. долара за шефовете на компаниите от S&P 500.

Сред корпорациите в челото на класацията на IPS е eBay, чийто изпълнителен директор Джон Донахю през 2010 г. е получил 12,4 млн. долара. За същия период eBay е отчела резултати, според които държавата е трябвало да й възстанови 131 млн. долара.

През същата година изпълнителният директор на Boing Джим Макнерни е получил 13,8 млн. долара, докато компанията е платила данъци за 13 млн. долара. Boing е похарчил и 20,8 млн. долара за лобиране и политически кампании.

Федералното правителство е върнало на General Electric 3,3 млрд. долара, като в същото време компанията е инвестирала 41,8 млн. долара за лобиране и политически кампании. Изпълнителният директор на GE Джеф Имелт е получил 15,2 млн. долара.

Въпреки че компаниите са от различни сектори начините, по които успяват да плащат ниски данъци, са главно два. Две трети от компаниите плащат ниски данъци, след като прехвърлят операции към свои дъщерни дружества в данъчни убежища като Бермудските острови, Сингапур и Люксембург. Останалите компании използват ускорена амортизация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:05 | 22.08.22 г.
fallback