fallback

Бъфет призова САЩ да увеличат данъците на „разглезените“ милиардери

Според легендарния инвеститор представата, че по-високите данъци обезсърчават наемането на служители и инвестициите, е погрешна

11:42 | 15.08.11 г. 35

Уорън Бъфет. Снимка: Ройтерс

Уорън Бъфет призова американския Конгрес да увеличи данъците на милиардерите в страната с цел да бъде подпомогнато съкращаването на бюджетния дефицит и увери, че това няма да потисне инвестициите или ръста на работните места, съобщи Bloomberg.

“Моите приятели и аз бяхме глезени достатъчно дълго от приятелски настроения към милиардерите Конгрес“, заявява председателят на борда на директорите и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Inc. в статия за американския вестник New York Times.

„Време е нашето правителство да предприеме сериозни мерки по отношение на споделените жертви“, добавя  80-годишният инвеститор.

Подкрепата на Бъфет за по-високи данъци за „свръхбогатите“ може да подсили призива на американския президент Барак Обама за премахване на данъчните облекчения за собствениците на корпорации.

12-членната комисия, сформирана според закона от 2 август, с който бе увеличен тавана на американския вътрешен дълг, е натоварена със задачата да осигури спестяването на 1,5 трилиона долара от бюджета на страната.

80-годишният инвеститор твърди, че федералните данъци, които е платил през миналата година, са на стойност над 6,9 млн. долара.

„Изглеждат много. Но аз платих едва 17,4% от облагаемата печалба, а това е най-ниският процент, платен от всеки от останалите 20 души в нашия офис. Тяхното данъчно бреме варира от 33% до 41%, като средно е 36%“, посочва Бъфет.

Той твърди, че веднага би вдигнал данъците на печелещите над 1 млн. долара, които през 2009 г. са били 236 883 домакинства, за частта над 1 млн. долара, включително получени като дивиденти или капиталова печалба. За 8 724 данъкоплатци, спечелили над 10 млн. долара, според него трябва да има допълнително повишаване на данъчната ставка.

„Докато бедните и средната класа се бият за нас в Афганистан и докато повечето американци се мъчат да свържат двата края, ние, свръхбогатите, продължаваме да получаваме извънредни данъчни облекчения“, пише легендарният инвеститор.

Той цитира данни на службата за вътрешните приходи, които показват, че данъчното бреме за най-богатите американци е намаляло през последните 2 десетилетия.

През 1992 г. 400-те американци с най-високи приходи са формирали облагаема печалба от 16,9 млрд. долара и са платили федерални данъци средно 29,2%. През 2008 г., когато общата облагаема печалба на тези 400 души е достигнала 90,9 млрд. долара, данъчното им бреме е намаляло до 21,5%.

Според Бъфет представата, че по-високите данъци обезсърчават наемането на служители и инвестициите, е погрешна.

„Работя с инвеститори от 60 години и още не съм видял някой – дори когато облагането на капиталовата печалба бе 39,9% през 1976-1977 г. - да се дърпа от значима инвестиция заради данъците върху евентуалната печалба“, твърди той.

„Хората инвестират, за да печелят пари и евентуалните данъци никога не са ги плашили. А на онези, които твърдят, че по-високите данъчни ставки удрят по създаването на нови работни места, ще посоча, че между 1980 г. и 2000 г. бяха добавени 40 млн. работни места. Знаете какво се случва оттогава насам – по-ниски данъци и доста по-слаб ръст на създадените нови работни места“, отбелязва Бъфет.

През последните 2 години средното ниво на безработицата в САЩ е 9,5%, като през юли намаля до 9,1% спрямо 9,2% през юни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:47 | 10.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още