След намаляването на кредитния рейтинг на САЩ от агенцията Standard & Poor's Китай осъди остро "недалновидните" политически препирни в САЩ. В същото време Пекин настоява, че светът се нуждае от нова, стабилна валута за резервите си, предаде Ройтерс, цитирайки китайската осведомителна агенция Xinhua.
"Китай, най-големият кредитор на единствената световна суперсила, има пълното право да поиска от САЩ да се заемат с решаването на структурните проблеми на дълга и да гарантират безопасността на китайските валутни резерви в долари", се посочва в коментара, излъчен от агенцията. В момента Китай държи в щатски книжа по дълга около 1,2 трлн. долара, повече от всяка друга страна.
"Вашингтон трябва да намали гигантските си военни разходи и раздутите разходи за социални помощи", се казва още в комюникето. Ако САЩ се провалят в опита си да живеят според възможностите си, ще последват опустошително намаляване на кредитния рейтинг и глобални финансови бури.
Пекин настоява за международно наблюдение на проблема с американския долар и смята, че едно от възможните решения е въвеждането на нова, стабилна валута за валутните резерви, за да се избегне световна катастрофа, предизвикана от една-единствена страна.
Рейтинговата агенция Standard & Poor`s понижи кредитния рейтинг на САЩ от AAA до AA+, а решението е взето заради опасенията от нарастването на бюджетния дефицит. Перспективата е "отрицателна", което означава, че в следващите 12 до 18 месеца може да последва ново понижение.
Като следствие от решението на агенцията експерти не изключват нови турболентности на финансовите пазари. През последните няколко дни борсите в Европа и САЩ отчетоха масивни загуби, а паниката на Wall Street изтри печалбите от началото на годината.
Вашингтон реагира на понижаването с обвинения, че агенцията е допуснала грешка от 2 трлн. долара при изчисленията си на бюджетните проекции. "Фактът, че решението е взето с допусната грешка за 2 трлн. долара говори сам за себе си", реагира министерството на финансите. Смята се, че служителите на агенцията са объркали сметките при съпоставянето на външния дълг с брутния вътрешен продукт на страната.
Според лидера на демократическото мнозинство в горната камара на Конгреса Хари Рийд решението на агенцията доказвало, че предпочитаният от демократите метод за боравене с бюджетната политика - смес между повишение на данъците и съкращаване на разходите, е правилният път.