Федералният резерв на САЩ може би е в състояние да финансира американското правителство, ако не бъде постигнато споразумение за вдигане на дълговия лимит на страната, пише Джон Карни от CNBC.
Фед понастоящем притежава щатски ДЦК за около 1,63 трлн. долара, които централната банка може да продаде посредством операциите си на открития пазар, смята той.
Всички приходи на Федералния резерв, които остават след покриването на разходите му се превеждат на финансовото министерство на САЩ, което значи, че с тях правителството може да се финансира вместо да взема нови заеми.
Продажбата на ДЦК от Фед няма да наруши дълговия лимит защото става въпрос за вече емитиран дълг, посочва Карни.
Всеки месец американското правителство заема около 125 млрд. долара. Това означава, че поне на теория е възможно Федералният резерв да покрие изцяло нуждите от финансиране на Вашингтон за повече от година, изтъква той.
Централната банка на САЩ обикновено продава ДЦК, когато желае да изтегли ликвидност от системата, за да намали инфлационния натиск. При нормални обстоятелства тези продажби повишават лихвените нива, тъй като прекомерното предлагане намалява цените и респективно вдига доходността по книжата.
Лихвите обаче няма да нараснат непременно в момент, когато Фед продава ДЦК, но не и Министерството на финансите. Всъщност те може и да паднат понеже невъзможността на правителството да емитира нов дълг би създала недостиг в предлагането на ДЦК.
Продажбата на ДЦК от Федералния резерв не би трябвало да доведе до дефлационно напрежение, тъй като постъленията няма да излизат от икономиката (б. ред. – както при рутинните операции на Фед), тъй като с тях ще се финансират правителствени разходи.
Това би било необичайна стъпка за американската централна банка. Федералният резерв никога не е предприемал нещо подобно. През последните години обаче видяхме доста неща, които Фед не бе правил, завършва Джон Карни.