В понеделник държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън се опита да успокои финансовите пазари, като подчерта, че американската икономика е стабилна въпреки някои временни притеснения и досегашния провал на преговорите за повишаването на тавана на държавния дълг, съобщава AP.
В обръщение пред американската търговска камера в Хонконг Клинтън прогнозира, че сделка за повишаване на дълговия лимит ще бъде постигната преди изтичането на крайния срок на 2 август, с което ще бъде предотвратен безпрецедентен фалит на най-голямата икономика в света. Тя допълни, че дебатът за дълговия лимит е нещо съвсем нормално за американския политически живот.
„Политическата битка във Вашингтон е интензивна“, казва Клинтън. „Подобни дебати обаче са нещо обичайно за нашия политически живот. Понякога този процес изглежда хаотичен... но именно по този начин едно отворено и демократично общество в крайна сметка достига до правилното решение. Така че аз съм уверена, че Конгресът ще направи необходимото за дълговия лимит и ще работи с президента Обама за прилагането на нужните мерки за подобряване на дългосрочната фискална перспектива на страната“.
Световните финансови пазари наблюдават с безпокойство развитието на кризата във Вашингтон. Особено загрижен за ситуацията е Китай, който е най-големият чуждестранен кредитор на щатското правителство.
„Разбира се, страните от азиатския регион са изправени пред предизвикателства“, казва Клинтън. „Ние обаче сме оптимистични за бъдещето на Азия и въпреки че САЩ се сблъскват със собствени проблеми, не трябва да се заблуждавате – ние сме оптимистично настроени и за бъдещето на Америка“.
Клинтън призова Китай и другите основни кредитори на САЩ да не губят вяра в американския икономически модел, който държавният секретар определи като устойчив, тъй като е оцелявал след не една икономическа криза в миналото.
„Америка остава „общество на възможностите“, казва тя, „на възможностите и мобилността, където една брилянтна идея, родена в студентско общежитие, или продукт, изобретен в гараж, може да достигне глобалния пазар и да прерасне в мултимилиардна компания“.
Тя призова Азия да възприеме отворени икономически политики, които са подпомагали растежа в миналото.
„В резултат на тези принципи всеки път когато САЩ са преживявали икономически спад, той е бил преодоляван“, посочва тя.
Клинтън призова страните по света да играят по същите правила – да сложат край на протекционизма, да се справят с корупцията и да защитават интелектуалната собственост.