Икономическата нищета в САЩ, измервана чрез неофициалния Misery Index, е на 28-годишен връх, пише Джеф Кокс за CNBC.
Индексът, който просто сумира нивото на безработицата и инфлацията, понастоящем отразява слабостта на икономическото възстановяване.
Тое е въведен за първи път по врема на високата инфлация през 70-те години на XX век от икономиста Артър Оукън. Индексът е над 10 пункта от ноември 2009 насам. Между юни 1993 и май 2008 стойността му бе едноцифрена.
В момента Misery Index е на най-високото си ниво от 1983 - 12,7 пункта, които представляват сбор от 9,1% безработица и 3,6% годишен темп на инфлация.
Успешната анти-инфлационна политика на Федералния резерв по времето на Пол Волкър снижи рязко индекса в периода на икономическо възстановяване през 80-те години на миналия век.
”Добрата новина е, че според други показатели условията не са чак толкова лоши и през следващата година и половина доверието в икономиката ще се подобри. Лошата е, че домаинствата няма да увеличат сериозно потреблението си за още няколко години”, коментира Пол Дейлз, главен икономист за САЩ в Capital Economics.
Според него обаче икономическата нищета в Америка може да не е толкова висока, кoлкото изглежда. Алтернативна мярка за измерване на нищетата, предложена от Робърт Бароу през 1999, съпоставя текущата безработица с естественото й ниво, а инфлацията – с нивото й през последните десет години.
Barro index отчита също така дали текущият БВП е под потенциалния, както и сравнява дохдността на 10-годишните щатски ДЦК с тази от предишните десет години.
Дейлз смята, че индикаторът, макар да не очаква съществено подобрение, вероятно показва, че икономическата нищета е достигнала своя пик и би трябвало да отстъпи от него през следващите 18 месеца.