fallback

Състоянието на САЩ е по-лошо дори от това на Гърция

Задълженията на американското правителство са близо 100 трлн. долара, изчислява мениджърът на Pimco Бил Грос

08:17 | 14.06.11 г. 7
Автор - снимка
Създател

Ако се вземат предвид средствата, които ще е нужно САЩ да вземат назаем, за да покрият задълженията си, то може да се окаже, че Америка е в по-лоша позиция дори от Гърция. Такова е мнението на изпълнителния директор на най-големия фонд за инвестиции в държавни ценни книжа Pimco Бил Грос.

Общественото внимание се концентрира основно върху държавния дълг на САЩ, който е в размер на 14,3 трлн. долара.

В него обаче не се включват средствата, гарантирани по медицински програми като Medicare и Medicaid, както и за социално осигуряване. Според официални правителствени данни техният размер е около 50 трлн. долара, обяснява Грос, цитиран от CNBC.

Освен това правителството на САЩ е гарант и по доста активи в рамките на програмите за спасяване на финансовата система от 2008 и 2009 година, припомня инвеститорът.

Взето заедно, ангажиментите на американското правителство биха възлезли „на близо 100 трлн. долара”, което би поставило страната в доста незавидна фискална позиция, смята Бил Грос.

”Да се очаква, че тези дългове могат да бъдат намалени в рамките на период от година или две, е напълно нереалистично. Това е много повече от дълговете на Гърция, много повече от дълговете на която и да е развита страна. Имаме проблем и трябва да се захванем с него бързо”, предупреждава специалистът.

”Винаги сме се чудели кой ще купува американски държавни ценни книжа след края на програмата на Фед за увеличаване на ликвидността с 600 млрд. долара, който се очаква в края на този месец. Сигурно е, че това няма да е Pimco, а вероятно няма да е никой облигационен фонд”, твърди Грос.

Към момента Pimco разполага с активи за над 1,2 трлн. долара и управлява най-големия облигационен фонд в света. В петък Грос призна, че делът на американските облигации в портфейла на компанията е нараснал от 4 на 5 на сто, но въпреки това фондът остава негативно настроен към американския дълг.

”Защо даден инвеститор да не вложи парите си в облигации на Канада, която има по-добър баланс, или в Австралия, където лихвите са с 1, 2 или три процента по-високи? Просто няма смисъл да се купуват американски облигации”, обяснява той.

В случай, че кризата с Гърция се разрасне, то в спасителен остров за инвеститорите ще се превърнат държавните ценни книжа на Германия, посочва Бил Грос.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:25 | 13.09.22 г.
fallback