Акциите на американските борси тръгнаха нагоре в началото на днешната сесия в опит да пробият серия от почти едноседмични загуби, съобщи AP.
Инвеститорите бяха насърчени от съобщение на правителството, че американският износ е достигнал рекордни стойности през април, намалявайки търговския дефицит на страната.
Компании от САЩ са продали повече компютри, тежкотоварно и телекомуникационно оборудване зад граница, докато вносът е намалял основно заради намаления брой японски автомобили, след като заводите в Страната на изгряващото слънце бяха разрушени от силното земетресение и вълните цунами през март.
Ръстът на цените на петрола вдигна цените на акциите на компаниите от енергийния сектор. Акциите на тези компании в Standard & Poor's 500 увеличиха цената си с 1,2%, което е повече от всяка от останалите производствени групи в индекса. Цената на американския лек суров петрол се покачи с 0,57 долара до 101,31 долара.
До днес индексите губеха позиции 6 дни поред, което е най-дългата серия на загуби за индекса Dow Jones през годината, а за Standard & Poor's 500 – от февруари 2009 г.
Съобщението на американското министерство на труда за подадените нови молби за безработица показа минимална промяна – увеличение от 1 000 броя до 427 000 души, макар анализаторите да очакваха слабо понижение.
Индексът Dow Jones спечели 0,74% до 12 137,98 пункта. S&P 500 се повиши с 0,75% до 1 289,21 пункта, а Nasdaq нарасна с 0,35% до 2 684,76 пункта.*
Очаква се по-късно днес представители на Белия дом да обявят колко собственици на жилища са в състояние да променят условията по ипотечните си заеми, за да намалят месечните си вноски и да избегнат просрочването.
Администрацията на американския президент Барак Обама си е поставила за цел да осигурява постоянни промени по заемите на 3-4 млн. собственици на жилища, които са изправени пред просрочване на вноските си. До момента обаче усилията са дали резултат едва при 670 000 души.
*Актуално към 18:10 ч.