fallback

Американските индекси се понижиха за втора поредна сесия

Високите цени на петрола донесоха загуби за щатските акции в петъчната търговия, като пазарът игнорира добрите данни за заетостта и поръчките във фабричния сектор

23:47 | 04.03.11 г. 3
Автор - снимка
Създател

Американските акции са на минус във втора поредна сесия, приключвайки с понижения петъчната сесия. Покупки в последните минути на търговията намалиха загубите, след като пазарът спадна заради скока в цените на петрола.

Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones Industrial Average (DJIA) се понижи с 0,7% до ниво от 12 170 пункта. S&P 500 спадна също с 0,7% до 1 321 пункта, а Nasdaq отстъпи с 0,5% до 2 785 пункта.

Продължаващите сражения в Либия пратиха петролните фючърси на най-високите им нива по време на сесията от близо 2,5 години, съобщава CNBC.

Петролът тип „Брент” на лондонската борса поскъпна през седмицата с 3,4% до почти 116 долара за барел, а щатският лек суров петрол скочи с около 7% до над 104 долара – най-високото му ниво от септември 2008.

„Петролът излиза от контрол”, казва Дейв Ровели, управляващ директор в Canaccord Genuity. „Ако цената остане над 100 долара, икономиката няма да издържи.”

Данните за заетостта от деня показаха, че американската икономика е създала 192 хил. нови работни места през февруари, а безработицата неочаквано се е понижила до 8,9% от 9% през януари.

В същото време поръчките във фабричния сектор през януари са се повишили с 3,1%, подпомогнати от ръста в авиационния сектор.

Това е доста над очакваните 2,1% на икономисти, интервюирани от Ройтерс. Поръчките през декември се бяха повишили с 1,4%.

„Данните за заетостта не бяха изключителни”, коментира Джефри Клайнтоп, главен пазарен стратег в LPL Financial.

Той посочва, че от началото на рецесията са били загубени 8,7 млн. работни места, а до момента икономиката е възстановила само 1,25 млн.

„Имаме да извървим още дълъг път, но днешните цифри са важна стъпка по него – те са най-силните от началото на възстановяването”, изтъква Клайнтоп.

Според други анализатори вялата реакция на пазара на данните за заетостта до голяма степен се дължи на сериозния ръст от предната сесия.

„Много от вчерашния ръст бе в резултат от калкулирането на добри данни за заетостта”, посочва Дан Грийнхаус, главен икономически стратег на Miller Tabak & Co.

Затова цифри от порядъка на 250 хил. нови работни места през февруари бяха нужни за да запазят инерцията на пазара, но като цяло данните за заетостта са доста добри, обяснява Грийнхаус.

Златото прибави 1% до 1430 долара за унция, еврото е на практика без промяна на ниво от 1,398 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК се понижи със 0,07 процентни пункта до 3,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:49 | 30.08.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още