Американската икономика набира инерция, но е изправена пред няколко проблема, сред които бюджетният дефицит и инфлацията, заявява за CNBC бившият председател на Федералния резерв Алан Грийнспан.
Като спирачки за щатската икономиката се явяват нарастващите цени на петрола и несигурността около бюджетния дефицит на страната, който вероятно ще достигне 1,5 трлн. долара през настоящата година.
Като цяло обаче има основания за оптимизъм, изтъква Грийнспан.
„Ако оставим настрана проблемите с петрола, еврото и бюджета, без съмнение икономиката набира сили”, казва той. „Предизвикателството за прогнозите е как да се калкулират негативните сценарии”.
Според Грийнспан Фед би могъл да започне да разпродава без особени последствия различните активи, които натрупа с цел вливане на ликвидност в икономиката – ипотечни ценни книжа, ДЦК, както и други дългови активи.
Грийнспан е казал, че има голяма увереност в преценката на своя наследник Бен Бернанке.
Той обаче е определил промените в банковата система, прокарани чрез закона за финансовата реформа Дод-Франк, като „вътрешно противоречиви”.
Неокваните последствия от много от новите регулации ще трябва да се коригират, което ще създаде изключително голяма несигурност, е казал бившият шеф на Фед.
Той е отправил и предупреждение относно инфлацията, подчертавайки, че игнорирането на растящите цени на храните и енергията пречи за отчитането на истинската заплаха.
Това, че лихвите остават ниски не означава, че не се задава инфлация, е посочил Грийнспан.
„Когато хората казват, че лихвите са ниски, правилният отговор е: Изчакайте!”, отбелязва той.