Американските акции отбелязаха спадове по време на сесията във вторник заради нарастващите страхове относно размириците в Либия, включително и информации, че страната е преустановила износа на петрол, предава CNBC.
Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA), се понижи с 1,4% до ниво от 12 213 пункта. Сривът идва след три седмици на повишения, през които индексът отбеляза най-високото си ниво от 5 юни 2008.
S&P 500 спадна с 2,1% до 1 315 пункта, а NASDAQ загуби 2,7% до 2 756 пункта.
„Определено паниката в Близкия изток взе връх днес”, коментира Райън Детрик, старши техничеки анализатор в Schaeffer's Investment Research.
Сопред него икономическия и корпоративен фундамент остават силни и най-вероятно купувачите ще продължат да се увеличават, ако се успокои ситуацията в Близкия изток, но няколко поредни дни на разпродажби могат да променят нагласите.
Петролът отбеляза 2,5-годишен връх до над 93 долара за барел след спада на либийското производство заради безредиците. Инвеститорите се опасяват, че те могат да се пренесат и в други производителки на петрол от региона.
Компаниите, добиващи петрол обаче поскъпнаха заради повишената цена на черното злато, но не и рафинериите, които са изправени пред по-високи производствени разходи.
Саудитска Арабия се опита да успокои инвеститорите, че няма да позволи каквито и да било сривове на петролните доставки от Близкия Изток.
Икономическите новини от деня показаха подобряване на потребителското доверие в САЩ. Измерителят на потребителското доверие на Conference Board скочи до 70,4 пункта през февруари от 64,8 пункта за януари, надминавайки значително пазарните очаквания.
Стойността му е най-високата за последните три години, което означава, че потребителските оценки за икономиката и доходите са се върнали на нивата си отпреди началото на финансовата криза.
Негативни бяха данните за спада на цените на жилищата в САЩ в края на 2010, след който ценовите им нива се озоваха близо до дъното си от април 2009.
Вълненият в Египет задържаха златото на ниво от около 1400 долара за унция, а доларът се търгуваше без големи отклонения спрямо кошница от валути.