fallback

Американците със средни доходи търсят алтернативни начини за кредитиране

С недостатъчна кредитоспособност за банково финансиране, те се насочват към спорните експресни заеми с огромни лихви

00:48 | 14.01.11 г. 6
Автор - снимка
Създател

Американците със средни доходи все повече прибягват до алтернативни заеми, за да свържат двата края, пише CNBC.

Благодарение на закона Дод-Франк и други регулации, традиционните банкери не са в състояние да печелят от кредитирането на тази група.

В резултат на това средствата по кредитни карти, отпускани на средната класа могат да се свият наполовина, изтеглайки 80 млрд. долара заеми от финансовата система, показва изследване на Федералния резерв и Goldman Sachs.

Затрудненият достъп до кредити тласка американците с ниска кредитоспособност в ръцете на алтернативни заемодатели, като заложните къщи или свръхкраткосрочните кредитори. 

Сред най-спорните от тях са експресните заеми – т.нар. „заеми до заплата”. В някои щати, като Аризона и Монтана, те са забранени, а в Кентъки има система, която следи заемателите да не превишават законовите лимити.

През 2009 са били отпуснати експресни заеми на гише или по интернет на стойност 40 млрд. долара. Те са пословични с астрономическите си лихви и са обвинявани, че създават кредитна зависимост, но за хората със среден доход се явяват най-достъпният начин за заемане на пари.

Защитниците на потребителите казват, че експресните заеми насърчават непрекъснатото подновяване на заемите. Всичко, от което се нуждае човек, за да вземе такъв заем е банкова сметка и постоянен източник на доход.

Изискваните от кредиторите документи са фиш от заплатата на кандидата и чек от банка в тяхна полза за сумата на кредита и лихвата.

Обичайната такса е 15% за две седмици, така че ако заемателят вземе 100 долара, то той подписва чек за 115 и ако в деня, в който трябва да се издължи - неуспее, кредиторът осребрява чека.

„Тези заеми изправят получателите до стената, за да ги върнат в рамките на две седмици”, казва Лесли Париш от Центъра за отговорно кредитиране.

”Ако се нуждаете от 500 долара, каква е вероятността, че след две седмици ще можете да върнете парите”, пита тя? Това може би обяснява защо получателите на експресни заеми теглят средно по 8/9 на година.

Дий Литрел, ръководител връзки с инвеститорите в Cash America, споделя, че компаниите за експресни кредити не начисляват допълнителна лихва на просрочените заеми. „Не смятам да ви съдя за това, не си струва за 400 долара примерно”, казва той и посочва, че загубените лихви са около 20/30% от приходите.

Другата критика към експресните кредити са космическите лихви. 15% за две седмици се равняват на проста годишна лихва от почти 400%.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:31 | 14.09.22 г.
fallback