Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке направи по-оптимистично изказване за икономическите перспективи пред САЩ в първата си поява пред новия Конгрес в петък, но не загатна по никакъв начин, че е готов да намали размера на спорната програма за изкупуване на американски държавни облигации за сумата от 600 млрд. долара.
„Свидетели сме на все повече доказателства, че има устойчиво възстановяване на разходите на потребителите и бизнеса“, заяви Бен Бернанке пред бюджетния комитет в Сената днес. След междинните избори в САЩ през ноември мнозинството в американския конгрес получи опозиционната републиканска партия, пише MarketWatch.
„Темпът на растеж изглежда ще бъде малко по-силен през 2011 г., отколкото през 2010 г.," допълни още председателят на централната банка на САЩ.
Забележките на Бернанке са били подготвени преди излизането на днешните данни на Бюрото по труда за резкия спад в равнището на безработица в САЩ през декември. Броят на новите работни места обаче се оказа за пореден месец по-малък от пазарните очаквания.
Бернанке предупреди, че подобряването на пазара на труда ще бъде бавно. Той каза също, че рискът от дефлация и постоянния спад на цените и заплатите продължават да са заплаха за щатската икономика.
Тези проблеми накараха Федералния резерв да стартира спорната програма за изкупуване на ДЦК за 600 млрд. долара през ноември.
В изявлението на Бернанке нямаше никакви намеци, че се обмисля евентуално понижение на размера на финансовата инжекция, като се има предвид скорошното подобряване на икономическите данни за САЩ, които показаха растеж в сектора на услугите и производството, както и рекордно увеличение на новите работни места, създадени в частния сектор.
Председателят на Федералния резерв защити програмата, заявявайки, че целите и механизмът на този инструмент на паричната политика са сходни с тези на политиката за управление на краткосрочните лихвени проценти.
Бернанке призова Конгреса да се създаде надеждна програма за намаляване на бюджетния дефицит на САЩ, като предупреди, че правителството е поело по пътя на неустойчивата фискална политика, която може да доведе до мащабна финансова криза, ако не се разработи план.
Той се ангажира също така да се бори с инфлацията, ако тя се ускори прекомерно. Според анализатори има опасност последната финансова инжекция да доведе до хиперинфлация в страната.
Бен Бернанке обаче посочи, че централната банка на САЩ запазва решимостта си да поддържа ценовата стабилност: „Федералният резерв има всички инструменти, от които се нуждае, за да може да прекрати програмата за купуване на облигации в подходящия момент гладко и ефективно“, посочи Бернанке.