Инвеститорите трябва да предпочетат правителствените и корпоративни облигации на развиващите се страни, тъй като „безумното“ раздуване на дефицита в САЩ може да предизвика висока инфлация, по-слаб долар и евентуална загуба на американския „AAA” кредитен статус, казва Бил Грос от Pacific Investment Management Co., цитиран от Bloomberg.
Придобиването на дълг от развиващи се пазари с по-високи лихвени проценти, по-широки кредитни спредове и по-здравословни баланси ще предостави, както по-голяма възвращаемост, така и по-висока степен на защита от девалвацията на долара, казва Грос, мениджър на най-големия облигационен фонд в света, като се аргументира с рекордните дефицити в САЩ
„Проблемът е, че политиците и гражданите не са наясно с цената на близо 1 трлн. долара ежегоден дефицит“, казва Грос. „Докато фондовият пазар върви нагоре и заетостта нараства, съществува илюзията, че нещата вървят добре и че „старото нормално“ се завръща. Това едва ли ще се случи.“
Щатският дефицит достигна 150,4 млрд. долара за миналия ноември, надхвърляйки очакванията на икономистите. За сравнение, през ноември 2009 г. американският дефицит беше 120,3 млрд. долара
Удължаването на данъчните облекчения от ерата на Буш, които президентът Барак Обама подписа през декември, ще увеличи федералния бюджетен дефицит до 1,34 трлн. долара за фискалната 2011 г., прогнозират стратези на Credit Suisse Group AG.
Moody’s Investors Service Inc. обяви на 13 декември, че споразумението на Обама с републиканците, с което данъчните облекчения се удължават до 2012 г., повишава рискът САЩ да получи негативна прогноза по кредитния си рейтинг, който за момента е „ААА“.