Щатският финансов министър Тимъти Гайтнър защити непопулярните действия на федералното правителство от началото на финансовата криза, като даде за пример икономическото съживяване.
Той все пак призна, че изплащането на програмите за стимулиране на икономиката и спасяването на финансовата система ще отнеме години, съобщава Wall Street Journal.
Гайтнър заяви пред комисия, оценяваща изпълнението на програмата за 700 млрд. долара за спасяването на финансовата система на САЩ, че правителствените мерки „са били много по-успешни, отколкото е било очаквано“.
Програмата за спасяване на финансовата система, стартирана в края на мандата на бившия американски президент Джордж Буш, беше крайно непопулярна и Гайтнър заедно с президента Барак Обама трябваше нееднократно да я защитават.
Гайтнър определи Програмата за спасяване на проблемни активи (Troubled Asset Relief Program) като „една от най-ефективните антикризисни мерки, които някога са били прилагани“, посочвайки, че крайната финансова цена за данъкоплатците ще бъде вероятно още по-малка от сега прогнозираните 25 млрд. долара. Дори като се вземе под внимание спасяването на ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac, допълва той, общата цена в дългосрочен план от всички програми за финансова помощ ще бъде „невероятно малка“ в сравнение с други спасителни програми на САЩ или в международен план.
Членове на комисията се съгласиха, че ако се гледа цената, спасителните програми наистина са проработили по-успешно от очакваното, но с безработица от близо 10% и фактът, че достъпът до кредити все още е силно ограничен, те посочват, че администрацията избягва да коментира същността на проблема.