Федералният резерв на САЩ е подложен на безпрецедентен в историята натиск, който се дължи на невъзможността на институцията да изпрати правилни съобщения към пазарите за мултитрилионната си политика. Такова е мнението на американският икономист Фредерик Мишкин, съобщава CNBC.
В интервю за медията Мишкин споделя, че Фед не се е справил успешно в опитите си чрез изкупуване на държавни ценни книжа за стимулиране на икономиката. Именно политиката на увеличаване на паричното предлагане се характеризира като вливане на ликвидност, действия, предприемани неколкократно през последните месеци.
Според Мишкин никога досега в историята не е имало такъв натиск върху централната банка, посочва професорът, който между 2006 и 2008 година бе част от управителните органи на институцията.
Професорът посочва, че последната програма, която бе обявена от Фед и предвижда изкупуване на облигации за 600 млрд. долара, е твърде малка по обем, за да стимулура икономиката. Въпреки това тя предизвиква огромни критики от мнозина, които предупреждават, че подобни мерки ще предизвикат инфлация.
Критики обаче има и от такива, които подкрепят виждането на Мишкин, че програмата е с твърде малък обем, за да стимулира икономиката.
Именно това е и оснивният проблем според Мишкин – „начинът, по който бе комуникирана цялата стратегия на Фед, е доста проблематичен”, посочва той.
„Авторитетът на Фед е нарушен не само заради поставянето на проблема в дългосрочен контекст, но и заради впечатляващите разногласия в рамките на ръководителите на институцията. Тези разногласия също са безпрецедентни”, посочва Мишкин.
„Учуден съм, че не са взети повече вътрешни мерки за преодоляване на този проблем”, смята специалистът.