fallback

Wall Street завърши най-лошата си седмица от три месеца насам

Забавянето на китайската икономика и дълговите проблеми в Европа понижиха индексите в петъчната търговия

23:40 | 12.11.10 г. 2
Автор - снимка
Създател

Щатските акции се понижиха в днешната сесия, приключвайки най-лошата си седмица от три месеца насам, след като инвеститорите бяха обезпокоени от забавящата се китайска икономика и дълговите проблеми на страните от периферията на Европа.

Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA), се понижи с 0,8% до ниво от 11 193 пункта, S&P 500 спадна с 1,2% до 1 199 пункта, а NASDAQ загуби 1,5% до 2 518 пункта.

Борсово търгуваните стоки и акциите на компаниите, свързани с тях, претърпяха загуби след опасенията на инвеститорите, че Китай може да повиши лихвите, за да обуздае надигащата се инфлация в страната – стъпка, която може да засегне глобалното търсене на стоки.

Вдигането на лихвите в Китай е малко вероятно да доведе до големи промени в местната икономика, заявява Питър Кардило, главен икономист в Avalon Partners пред CNBC.

Според него това е било оправдание за петъчните разпродажби в САЩ, чрез които са били изтеглени средства от пазарите.

Кардило се надява, че икономическите данни през идната седмица ще потвърдят възходящото движение на икономиката. „Оптимист съм, че ще имаме силен завършек на годината”, вярва той.

Междувременно някои стратези опонират, че акциите ще продължат да падат до изтичането на опционните контракти през следващата седмица.

„Купувачите на опции бяха прекалено „бичи” настроени, и когато това е така винаги следва корекция”, твърди Уейни Кауфман, главен пазарен анализатор в John Thomas Financial. „Опциите изтичат през следващата седмица, така че дотогава може да видим още понижения при акциите”, смята той.

Въпреки отстъпленията през тази седмица, Лорънс Креатура, портфолио мениджър във Federated Investors, мисли че акциите имат потенциал за растеж. Federated прогнозира, че индексът S&P 500 ще достигне 1 350 пункта през следващата година - година и половина от близо 1 200 пункта в момента.

Това е защото акциите представляват атрактивна алтернатива на облигациите, заради решението на Федералния резерв да закупи дългосрочни ДЦК на стойност 600 млрд. долара, за да стимулира американската икономика, обяснява той.

В резултат на това облигациите ще станат още по-скъпи, а и ще се повиши инфлацията. Акциите обаче, за разлика от облигациите, осигуряват защита от инфлация, понеже повечето компании прехвърлят по-високите си разходи на своите клиенти.

Икономическите данни от деня показаха, че индексът на потребителското доверие на Мичиганския университет се е повишил до 69,3 през ноември при прогноза от 69 на икономисти, запитани от Ройтерс.   Петролът губи 3,6% до 84,6 долара за барел, златото спада с 2,4% до 1 369 долара за трой унция, еврото поскъпва с 0,2% до 1,369 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК се покачва с 0,08 процентни пункта до 2,73%.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:04 | 17.08.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още