fallback

Марк Фабер: Критиците всъщност трябва да са благодарни на Фед

Монетарната политика всъщност стимулира страни като Бразилия и Китай и те не би трябвало да се оплакват, смята анализаторът

18:01 | 09.11.10 г. 2
Автор - снимка
Създател

Глобалните лидери би трябвало да са благодарни на Федералния резерв за политиката на слаб долар, която той води, смята анализаторът Марк Фабер. Така той коментира критиките, които се отправят към прекалено либералната валутна политика, провеждана от американската централна банка, съобщава CNBC.

“Монетарната политика на САЩ е много добра за Азия и особено за Китай, тъй като чрез нея се стимулират ръстът на производството в Китай, увеличението на заетостта и заплатите в страната, вътрешното потребление и търсенето на суровини“, посочва Фабер.

„Всичко това води до поскъпване на суровините. Поради тази причина развиващият се свят, бързорастящите икономики като Китай, Виетнам, Бразилия, би трябвало да изпратят картичка с благодарности към Бен Бернанке“, смята той.

Критиките, отправяни към Фед, са за това, че американската централна банка, чрез вливането на ликвидност, обезценява долара. По този начин според мнозина може да се стигне до глобална валутна война и надпревара по обезценка на валутите.

С политиката си Фед рискува да създаде нов балон при цените на активите, подобен на технологичния балон от края на 90-те години и имотния балон, който се спука наскоро.

„Прекомерната ликвидност и изливането на пари имат един проблем – не се знае къде отиват всички тези пари“, смята Фабер.

„В сегашната ситуация прекомерната ликвидност се насочва към развиващите се пазари и благородните метали, освен това се надуват нови балони, които в бъдеще ще се спукат“, категоричен е той. Тогава ще има нов проблем, който ще изисква мерки и намеса, предупреждава Фабер.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:14 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още