Разочарованите от продължаващата вече три години икономическа криза американци обърнаха гръб на партията на президента Барак Обама и масово подкрепиха републиканската партия на провелите се вчера междинни избори.
Две години след впечатляващата победа на Обама гласоподавателите показаха неодобрението си за случващото се с икономиката на страната. В резултат на това статистиците отчитат най-рязкото преминаване на властта от едната към другата партия от 1994 година.
Гласовете за републиканците им позволиха да вземат от демократите 50 места в Камарата на представителите, което е доста повече от 39-те места, от които те се нуждаеха за придобиването на пълно мнозинство.
Последната рязка промяна на статуквото е от 1994 година, когато републиканците са успели да спечелят 54 места в Камарата по време на управлението на Клинтън, пише Ройтерс.
„Новото ни мнозинство ще бъде готово да върши нещата по различен начин“, заяви след победата Джон Бонър, който се очаква да бъде новият председател на Камарата на представителите. „Започваме с ограничаване на разходите, а не с тяхното увеличаване, ще ограничаваме ролята на държавата, вместо да я увеличаваме и ще реформираме начина, по който работи Конгреса“, посочи той.
Според анализатори победата на републиканците вероятно ще доведе до доста труден процес на вземане на решения от законодателните органи. Причината за това е, че партията се противопоставя на повечето идеи на президента демократ Барак Обама за борба с икономическата криза.
Вчера американците гласуваха за всички 435 места в Камарата на представителите, за 37 от общо 100 сенаторски места и за губернатори на 37 от общо 50-те щата на страната.
След изборите републиканците ще разполагат с 228 места в Камарата на представителите и с 46 сенатора.