Джеръми Грантъм, отколешен критик на Федералния резерв, предприе язвителна атака спрямо стратегията на щатската централна банка, съобщава CNBC.
Фонд мениджърът, който управлява активите на бостънската инвестиционна компания GMO, сравнява политиката на ниски лихви и вливане на ликвидност от Фед с филм на ужасите, който дестабилизира опасно икономиката.
“В почти всяко отношение, придържането към ниски лихви, допълнителното вливане на ликвидност, стимулирането на цените на активите, пренебрегването на последиците от евентуално спукване на ценовитe балони и демонстрацията на пълен отказ от Фед да се поучи от миналия опит превръщат политиката му в голямa пречка пред стабилната икономика и високата заетост”, заявява той.
Коментарите на Грантъм, който е много уважаван във финансовата общност, допринесоха за разпродажбите в днешната американска сесия.
Акциите се понижиха на фона на опасенията, че ликвидността, която Фед се очаква да влее в системата, може да е по-малко от очакваната.
Според Грантъм политиката на централната банка, както при Грийнспан, така и при Бернанке, е довела до неудържими цени на стоките, балони при активите, спадащ долар и вероятно няма да е от полза за икономиката в дългосрочен план.
Инвестиционният мениджър споделя, че ако имаше властта би освободил Фед от отговорностите му за икономиката, като му повери единствено грижата за инфлацията.
Проблемът с вливането на ликвидност чрез изкупуване на дългосрочни облигации е, че исторически той води до по-голяма задлъжнялост в икономиката, както и до по-високи цени на активите, без да повишава ръста на БВП, твърди Грантъм.
Ниските лихви насърчават спекулациите на пазарите и повишават цените, което означава по-ниска възвръщаемост. Това превръща пазарите в спекулативни, смята той. Устойчиво завишените цени подвеждат потребителите и объркват бюджетните решения.
”По мое мнение последните двама ръководители на Федералния резерв, избрани от републиканците, допринесоха за манипулирането на капитализма много повече от всичко останало, взето заедно”, пише Грантъм.
„Наивно е, макар и модно, да виним слабото сегашно управление за всичките си проблеми. То наследи вече надробената от Грийнспан и Бернанке попара”, завършва той.