fallback

Марк Фабер: Най-добрите инвестиции не са непременно свързани с пари

Най-лошите инвестиционни решения на специалиста са даването на заеми на приятели и залогът за спад на Nasdaq през 1999 година

12:01 | 19.10.10 г. 1
Автор - снимка
Създател

Марк Фабер е един от най-известните инвеститори в света. Той е познат с няколко великолепни предсказания – предупреждението от 1987 година, че фондовият пазар ще се срути, предупреждението за опасност от спукване на балона в Япония през 1990 година и успешното предсказване на азиатската криза от 1997 година.

Предлагаме ви интервю с инвеститора, публикувано от CNBC.

Коя е най-добрата инвестиция, която някога сте правил?

- Обикновено, когато са изправени пред този въпрос, хората мислят за инвестиция в паричен характер. В нашия живот обаче най-добрите инвестиции обикновено са тези, които не могат да се измерят така, както портфолио мениджърите мерят представянето си.

Тези инвестиции са свързани с образованието, културата, удовлетворението от работата, жаждата за учене и щастието, достигнато чрез философия, религия, самоусъвършенстване, любов, хармония в семейството, приятелство, готовност за добри дела и т.н.

Познавам някои от най-богатите хора в света. Във финансово отношение те са се представили много добре. По отношение на пълноценния живот обаче не съм сигурен дали това е така.

Когато става дума за пари, най-добрите ми инвестиции вероятно са онези, които не съм осъществил.

Кое тогава е най-лошото инвестиционно решение и до какво доведе то?

- Най-лошото ми инвестиционно решение е да давам заеми на приятели. До момента ми е донесло само загуби.

Скъсяването на Nasdaq през 1998 година също беше катастрофа и ще остане като голямо черно петно в живота ми на инвестиционен консултант и фонд мениджър. Щетите от това бяха значителни.

Смятате ли, че пазарите стават все по-рискови за индивидуалните инвеститори?

- Не, но вероятно те ще останат изключително волатилни за дълъг период от време и ключовото ще е запазване на стойността на капитала с оглед ситуацията в САЩ и желанието на Федералния резерв да увеличи значително паричната база от хартиени пари.

Кои са основните уроци, които научихте от азиатската финансова криза?

- Преди азиатската криза аз бях изключително мечи настроен. Но остротата, с която тя се стовари, бе изненадваща дори и за мен.

Кой или какво е оказало най-голямо влияние в живота Ви?

- Австрийската икономическа школа, моят учител по история – Буда, както и най-добрият ми приятел – Марк Фабер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:39 | 14.09.22 г.
fallback