Призивите на администрацията на американския президент Барак Обама за по-голяма фискална строгост са продиктувани не толкова от финансова необходимост, колкото от политически съображения, пише в коментар за Financial Times милиардерът инвеститор Джордж Сорос.
Според него Щатите се нуждаят от повече фискални стимули за икономиката и могат да си ги позволят, защото не се намират в позицията на задлъжнелите страни в Европа, които трябва да плащат много по-високи лихвени проценти по заемите, които получават от международните финансови пазари.
Това си пролича и вчера, когато лихвата по двугодишните американски държавни облигации падна до рекордно ниски нива под 0,4%. Това показва, че инвеститорите са готови да финансират разходите на щатското правителство срещу най-ниските в исторически план лихвени проценти, което е отражение на техните очаквания за дефлация в САЩ, а не за инфлация.
Според Сорос президентът на САЩ е нерешителен за отпускането на нови стимули заради политическия натиск и опасенията на американците от натрупването на държавен дълг. Място за колебание обаче на този етап няма, смята инвеститорът, въпреки кампанията на републиканците против всякакви нови мерки за подкрепяне на растежа на икономиката.
Сорос посочва, че потреблението в САЩ не може да се поддържа за сметка на увеличения държавен дълг безкрай, но за него намаляването на държавните разходи при сегашната висока безработица би било по-голямата злина за икономиката и грешен ход, доказан от минали събития в историята.
Очевидното решение на проблема е като се направи разлика между инвестиции и текущо потребление и първото се увеличи за сметка на второто. Повечето американци обаче не вярват, че правителството може да управлява инвестиции, насочени към подобряване на физическия и човешкия капитал на страната, пише Сорос.
Той се опасява, че, вместо да инвестират, компаниите в страната трупат ликвидност, който проблем ще се разреши с отпускането на нови фискални стимули. Кое е допустимото ниво на задлъжняване на страната ще продължава да зависи от толерантността на инвеститорите, която си проличава в лихвените нива на пазарите на държавни ценни книжа, допълва инвеститорът.
Това обаче не означава, че САЩ трябва да увеличават своя дълг още дълго, защото основният приоритет на правителството в дългосрочен план е да намали дисбаланса възможно най-бързо, като същевременно се ограничи увеличението на заемите. Засега обаче целта на администрацията на Обама е да намали с 50% бюджетния дефицит до 2013 г., докато икономиката функционира много под своя капацитет.
В крайна сметка инвестициите в инфраструктура и образование имат повече смисъл, посочва Сорос, като допълва, че полезна ще бъде и обезценката на долара срещу юана, което ще помогне за постигането на умерени темпове на инфлация в страната.