fallback

Насим Талеб: Стимулите на Обама отслабиха щатската икономика

Авторът на „Черният лебед” смята, че лихвите по жилищните ипотеки в САЩ не трябва да намаляват облагаемия доход

17:49 | 25.09.10 г. 7
Автор - снимка
Създател

Президентът на САЩ Барак Обама и неговата администрация са влошили състоянието на американската икономика чрез своите икономически стимули, вместо да намалят държавния дълг, твърди инвеститорът от ливански произход Насим Талеб.

Бестселърът на Талеб от 2007 „Черният лебед: Въздействието на малко вероятното” твърди, че историята е осеяна с редки събития с голямо въздействие. Теорията на черния лебед произтича от погрешното схващане в древността, че всички лебеди са бели.

През 1998 Талеб основава хедж фонд компанията Empirica LLC, базирана в Ню Йорк. Той я ръководи в продължение на 6 години, преди да я затвори през 2004.

Понастоящем Талеб консултира фондът Universa Investments, който залага на екстремни пазарни движения.

”Обама направи точно обратното на това, което трябваше”, е заявил вчера Талеб в Монреал. „Той се обгради с хора, които позволиха изострянето на проблемите чрез предприемането на палиативни мерки."

„Общият държавен дълг в САЩ е по-висок, отколкото бе през 2008, а безработицата е по-голяма”, изтъква Талеб.

Правителствата по света трябва да намаляват дълговете си и да избягват спасяването на затънали компании, тъй като това е единственият начин да предпазят икономиките си от неблагоприятните последици на грешни бюджетни прогнози.

”Днес много се разчита на хора, които никога не са могли да предвидят каквото и да било”, посочва Талеб. „Коя система е изолирана от прогностични грешки? Тази, в която дълговете са ниски, и която позволява компаниите да фалират преди да са станали твърде големи. Така или иначе един ден те фалират.”

Според Талеб фискалната ситуация в Канада прави страната по-безопасна инвестиция от нейната южна съседка. „Предпочитам Канада пред САЩ и дори пред Европа”, е казал той.

Страната има най-ниското съотношение нетен дълг / БВП (24%) от всички в Г-7 и ще го запази поне до 2014, когато то се очаква да достигне 30%, обяви през март канадското финансово министерство. Съотношението за САЩ в момента е 40%, като се очаква да достигне 80% през 2014, според данни на МВФ.

Лихвите по жилищни ипотеки в Канада, за разлика от САЩ, не намаляват облагаемия доход, което премахва стимулите да се поема твърде много дълг, обяснява Талеб.

„Това е първото нещо, което трябва да се направи в Америка за разрешаване на ипотечния проблем”, препоръчва той. „Но смее ли някой да говори за това във Вашингтон? Не, защото строителното лоби е свръх активно и не желае да се шуми по въпроса.”

Талеб критикува и инвестиционните компании, които не предупреждават подобаващо своите клиенти за опасността, която носят, когато инвестират пенсионните си спестявания на фондовия пазар.

”Хората трябва да използват финансовите пазари за забавление, а не като средство за спестяване”, смята Талеб.

„Инвеститорите бяха подведени. Беше им казано, че пазарите растат постоянно, но през последните 10 години това не беше така. Рисковете са винаги по-големи, отколкото се казва на хората.”  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:47 | 03.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още