Федералният резерв на САЩ ще предизвика „край на кризата“, в случай че продължи да печата пари. Такова е мнението на Марк Фабер, който определя като "край на кризата" финалната й фаза, когато цялата финансова система ще бъде разрушена.
Причината за това е, че централната банка на САЩ подценява силата на икономиката, смята анализаторът, известен с мрачните си прогнози за бъдещето.
„Инвеститорите би трябвало да се ме чули, когато преди шест месеца казах, че Фед продължава да налива пари. Те ще продължат да печатат и печатат, и печатат дотогава, докато в края на кризата не бъде изпепелена цялата система“, предупреждава Фабер, цитиран от CNBC.
Повод за изказването му дават прогнозите, че Фед съвсем скоро ще обяви, че отново започва да налива пари във финансовата система. По всяка вероятност това ще стане чрез изкупуването на активи, а някои анализатори са убедени, че новината за подобни действия ще дойде още след седмица. Именно тогава е редовната среща на ръководителите на Фед.
„Председателят на Фед Бен Бернанке си няма и идея какво се случва в икономиката“, а Фед „тълкува погрешно сигналите за стабилизация от последните няколко месеца“, убеден е Фабер.
Мнението на анализатора е, че предстои „значително“ наливане на средства в американската икономика. Това се подкрепя и от материал на Wall Street Journal, в който се предполага, че Фед вероятно отново ще прибегне към изкупуване на държавни и ипотечни облигации.
„Смятам, че всеки човек по света има някакви опасения относно стойността на долара, а също така и на американските правителствени облигации, тъй като ако фискалният дефицит остане на това ниво, то очевидно в САЩ в даден момент ще има кредитни проблеми“, заявява Фабер.