Никой никога не е изкарвал и цент благодарение на паниката. Това ни внушава пазарният анализатор Джим Креймър, коментира CNBC.
След краха от 2008 обаче и катаклизмите при Bear Stearns, AIG, Fannie Mae, Freddie Mac и Lehman Brothers, паниката се превърна в приемлив начин на поведение на финансовите пазари.
Но ако тази тактика може да е спасила средствата на инвеститорите тогава, сега със сигурност се е превърнала в разход.
„Мисля, че е време да забравим урока от 2008 и да осъзнаем, че Голямата рецесия и последиците от нея вече са минало“, апелира Креймър. „Време е да отхвърлим представата, че трябва незабавно да продаваме всяка акция, за която излезе нещо негативно.“
Свидетелствата за такова поведение все още са видими. Когато пазарът реши, че Европа е на прага на финансов крах и приравни икономически силни страни като Германия с борещата се за оцеляване Гърция, инвеститорите масово напуснаха Стария континент.
Оттогава насам обаче най-различни компании излъчиха положителни сигнали за европейската икономика.
Вчера пък Dow Jones се понижи, след като Федералният резерв обяви в своята „Бежова книга“ нещо, което вече знаем, а именно, че икономиката все още е далеч от най-доброто си състояние.
Според Креймър е време да изоставим паниката. Вече не е 2008 г. Да, щатската икономика все още се движи бавно, но страни като Бразилия, Индия, Китай, Чили, Мексико, Германия и Франция ще компенсират нейната слабост.
Анализаторът разбира безпокойството относно липсата на ръст в заетостта и настоящата политика на Белия дом, която не е в полза на бизнеса. Инвеститорите обаче трябва да осъзнаят, че финансов колапс от такъв мащаб се случва само веднъж в живота.
„Трябва да започнем да мислим по-позитивно, да реагираме по-рационално и да приемем, че времето на паниката отмина преди 16 месеца“, завършва Креймър.